We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Adana Sözlü’sünü terk edecek mi?

69 5 19
26.03.2019
Cumhur ile Millet İttifakı adayları arasında büyük yarışa sahne olan Adana’da ipi kimin göğüsleyeceği merak konusu. CHP’li aday Zeydan Karalar, “Adana kararını verdi” derken, MHP’li bir yönetici, “Adanalı merttir. Sözlü’sünden başkasına mendil sallamaz” diyor.

Yerel seçimler için geri sayım başladı. Araştırmalar İstanbul, Ankara başta olmak üzere 10-12 büyükşehirde kıran kırana bir yarış yaşandığını gösteriyor. 31 Mart gecesi sonucu en çok merak edilen illerden biri de Adana.

Türkiye’nin 2 milyon 200 bin nüfusu ile 6’ncı büyükşehri olan Adana’da ittifaklar yarışı var. Cumhur İttifakı adayı MHP’li mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü yeni dönem için tekrar aday olurken karşısında CHP-İYİ Parti işbirliğinde yola çıkan, 3 dönemdir Adana Seyhan ilçesini yöneten Zeydan Karalar var.

ADANA: KÜÇÜK TÜRKİYE

Adana, siyasi yelpazenin tün renklerini taşıyan şehirlerden biri. “Küçük Türkiye” olarak adlandırılan kentte Meclis’te grubu bulunan 5 siyasi partinin de temsilcileri var. Son iki genel seçimde AK Parti’nin yüzde 35’lerde oy oranıyla birinci olduğu kentte CHP yüzde 25-30 oy bandında geziniyor. MHP ise 1 Kasım’da 19.6 oyla 3’üncü olduğu kentte 24 Haziran’da yüzde 11.8 oyla 5’inci sıraya geriledi. Kentteki yeni siyasi denklemde yüzde 12.2 oyla MHP’yi geçen İYİ Parti de var. Adana’daki siyasi aritmetikte en kritik parti ise son seçimde yüzde 13.5 oy alan HDP. İttifakların dışında yer alan HDP de büyük yarışa aday çıkarmayarak eklendi. Hatta HDP’nin aday çıkarmayacağını açıkladığı ilk il Adana oldu.

ZEYDAN KARALAR DEĞİL, TENCERE KAZANACAK

Bir dönem bereketli toprakları, gelişen sanayisi ile çekim merkezi olan Adana bugün yoksulluk ve işsizliğin gölgesinde seçime hazırlanıyor. Adana’nın yerel gazetelerinden Egemen Gazetesi Yazarı Murat Yıldız kentteki durumu şöyle anlatıyor:

“Adana işsizlik rekoru kırılan iller arasında ilk sırada. Türkiye’nin 6’ncı büyük kenti ama yaşanabilir şehirler arasında ilk 50’ye giremiyor. Teşvik yok. Kamu yatırımlarında sonuncu sırada. Şehir hastanesi, adliye dışında son yıllarda görünür bir kamu yatırımı yok. Neredeyse çöküntü bir kente dönüştü. Adana cazibesini yitirdi.”

Yıldız’a göre seçimin sonucunda da bu tablo etkili olacak. İnsanların barut fıçısı gibi olduğunu söyleyen Yıldız, “Tablo Zeydan Karalar’ın kazanacağını gösteriyor. Ama bu ‘Karalar kazandı’ olmayacak. Kazanan tencere olacak, patlıcan, domates olacak” diyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim mitinginin MHP desteğine karşın önceki mitinglerin gerisinde kalmasının da yaşanan durumun işareti olduğunu söyleyen Yıldız bazı MHP seçmenlerinin de CHP-İYİ Parti adayına oy vereceği görüşünde. Bunun artan sorunlar karşısında bir “ceza kesme” olacağını söyleyen Yıldız, aday çıkarmama kararı alan HDP’nin de firesiz olarak seçim sonucunda etkili olacağını söylüyor.

İŞSİZLİĞE KARŞI 250 BİN KİŞİYE İŞ........

© Gazete Duvar