We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

31 Mart akşamı İstanbul, Ankara değil Bursa konuşulacak!

49 13 124
11.03.2019
'Üç dönemdir AK Partili belediyelerce yönetilen Bursa’da, Bursalılar gülmüyor mu? İnsanlar mutsuz olsa neden aynı partiye bu desteği versin?' sorumuza Bozbey’in yanıtı, “İyi yapılmış olan her şeye teşekkür ediyoruz. Onlarla sorunumuz yok ama Bursa’nın birçok sorununun çözülmediği ortada. Hem bu sorunları çözme hem de Bursa’yı lider ve örnek kent yapma adına yola çıktık." oldu.

…Türkiye 31 Mart akşamı İstanbul, Ankara’yı bırakıp Bursa’yı konuşacak. Bursa’da neler olmuş diyecek…

Bu iddialı sözler 20 yıl Bursa Nilüfer İlçe Belediyesi’ni yönettikten sonra bu kez Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Mustafa Bozbey’e ait. Bozbey’in iddialı sözleri yaşadığı ve bir ilçesini yönettiği kentteki izlenimine dayanıyor. Ama Bozbey’in sözlerini AK Parti ve CHP de anketlere dayanarak bir ölçüde doğruluyor. Daha bir hafta önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Son gelen anket sonuçlarına inanamadık. “Acaba anketörlerde mi sorun var, hatalı mı yapıldı’ diye kaygıya kapıldık. Ama ölçtüğümüz bütün sonuçlar birbirine yakın” demişti. Hafta içi görüştüğümüz bir AK Parti yöneticisi de bu tabloyu doğruladı, kendilerine gelen anketlerde de Bursa’da başa baş bir yarış göründüğünü söyledi.

AK Parti de CHP de bu sonuçlara şaşırmakta haklı. Çünkü 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’nin yüzde 49.6 oyla kazandığı belediye başkanlığı yarışında CHP’nin oyu yüzde 28.7 olmuştu. 16 Nisan Anayasa referandumunda yüzde 53.2 “evet” çıkan kentte 24 Haziran seçimlerinde ise AK Parti CHP’yi ikiye katlamıştı. 8 ay önceki seçimde CHP yüzde 22.7, AK Parti yüzde 46.2 oy alırken Cumhur İttifakı yüzde 56.9, Millet İttifakı oyu yüzde 36.9 oldu.

Son gelen anketlerde sürpriz yaşanma olasılığı üzerine tabloyu yerinde görmek için Bursa’ya yola çıktık. Bizi ana meydanlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin Belediye Başkanı ve yeni dönemde de adayı Adayı Alinur Aktaş’ın fotoğraflarının yer aldığı dev pankart ve afişler karşıladı. CHP’nin adayı Mustafa Bozbey’in afiş ve pankartları ise daha çok yönettiği Nilüfer Belediyesi sınırlarındaydı. Kentte AK Parti ağırlığı dikkat çekerken meydanlardaki seçim ofislerinde bir eşitlik vardı. Bir tarafta CHP’nin diğer tarafta AK Parti’nin broşür dağıtan küçük ofisleri yan yana duruyordu.

SANIRIM BAKANA YANLIŞ BİLGİ VERMİŞLER

Bursa’da ilk durağımız CHP-İYİ Parti’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’in Kapalıçarşı’daki programı oldu. Ziyaret öncesi sohbet olanağı bulduğumuz Bozbey’e ilk sorumuz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Bursa’yı bir dolaşın. En geri kalmış ilçesi Nilüfer. Çünkü belediyecilik bakımından en geri kalmış yer” sözleri oldu. Bu sözleri gülümseyerek karşılayan Bozbey, Nilüfer ilçesinin insanı gelişmişlik endeksine göre Türkiye’de beşinci, Bursa’da tek belediye olduğunu, en son bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Shining Star Awards 2019 Ödülleri’nde “Yılın Mutlu İlçesi” ödülünü aldığını anlattı. Nilüfer Belediyesi’nin katılımcı belediyecilik, demokrasi, şeffaflık, hesap verebilirlik gibi birçok alanda Türkiye’ye örnek, model bir kent yönetimi uyguladığını söyleyen Bozbey, “Sanıyorum bakana yanlış bilgi verdiler ya da Sayın Bakanın dili sürçtü. Bilemiyorum Bursa’da nereye götürdüler ama inşallah Sayın Bakanı Nilüfer’de ağırlarız. Nilüfer’de neler yapıldığını yerinde görürse daha doğru olur” dedi.

Polemiğe girmek istemeyen Bozbey kendinden emin, “Bizim Nilüfer’de 20 yılda ne yaptığımızı Bursalılar biliyor. Nilüfer’in nereden nereye geldiğini, hangi hizmetlerin yapıldığını, bugün nasıl eğitimin, kültür sanatın merkezi olduğunu anlatmaya gerek yok. Yapılan araştırmada ilçe sakinlerinin yüzde 86’sı Nilüfer’de yaşamaktan mutlu olduğunu söylüyor. Onun için büyükşehir yolculuğumuzda en büyük desteği bunu bilenlerden görüyoruz. Nilüferliler diğer ilçelerde yaşayan akrabasını, eşini dostunu arayarak bizleri onlar anlatıyor. Şimdi 20 yılda yaptıklarımızı 31 Mart’tan sonra Bursa’da yapmaya başlayacağız ve Bursa da gülümsemeye başlayacak” dedi.

BURSALILAR GÜLMÜYOR MU?

Peki üç dönemdir AK Partili belediyelerce yönetilen Bursa’da, Bursalılar gülmüyor mu? İnsanlar mutsuz........

© Gazete Duvar