We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Savaş siyaseti nereye kadar?

159 30 182
15.01.2019
Trump “eğer Kürtlere saldırırsa Türkiye ekonomisini mahvederiz” dedi açık açık. Trump aynı mesajda 20 km. genişliğinde bir tampon bölgeden de söz etti. Ankara “sert çıkayım” dedi ama tampon bölge için “E biz de zaten öyle diyorduk” demeyi ihmal etmedi. Tampon bölge Ankara’nın ve Şam’ın ve dolayısıyla Moskova’nın önüne ne gibi olasılıklar çıkarır?

Kürtlerin Suriye’de ABD’li de olsa ABD’siz de olsa herhangi bir hak elde etmelerine tamamen karşı olan iktidarın önüne iki ( bir) olasılık belirdi:

– ABD kalırsa Kürtler süresi belirsiz bir şekilde “koruma altında kalmaya” devam edecek(ti). Böyle bir durum PYD’yi zaman içinde daha da güçlendirecek ve YPG’nin tamamen müesseseleşmesini sağlayabilecek. Bu durumda Suriye otoritesi de dahil bütün bölgesel güçlerden bağımsız bir oluşum haline gelecek. ABD’nin bölgede hangi örgüt ile işbirliği halinde olursa olsun bölgeye gelmesi/girmesi için geçmişte elinden geleni yapan iktidar Kürtler söz konusu olunca böyle bir durumu tehlike olarak görüyor.

– Çekilme sinyali ile bile herkesin heyecanını arttıran ABD giderse Şam’ın otoritesinde ve Kürtleri hiçbir şekilde tatmin etmeyecek olsa bile PYD ile Şam arasında bir mutabakata varılması bir olasılık. Bu durumda ABD’den kurtulan Türkiye “Kürt – Şam” eski iş birliği günlerini hatırlatan bir durum ile karşı karşıya kalabilir.

– Üçüncü olasılık üç gün önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından dile getirildi. Pompeo bir “Arap gücü”nden bahsetti. Daha önce de gündeme getirilmiş olan bu olasılık düşük bile olsa iktidarı ABD’den sonra Suudi Arabistan ve BAE gibi -bugünlerde pek hoşlaşmadığı- komşularla baş başa bırakabilir.

Bu üç olasılık iktidar için neredeyse “zorunlu seçmeli.” Bu durumda iktidar hangisini ister? İktidar açısından aralarında “en zararsızı” ABD gibi görünüyor. Zira diğer iki olasılıkta Suriye, İran, Rusya, Kürtler gibi bölgesel somut güçler ile karşı karşıya kalınacakken ABD ehven-i şer sayılabilir. Ancak eğer kalırsa ABD’nin tek........

© Gazete Duvar