We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tatbikatların gölgesinde: ABD Rusya’dan ne istiyor?

78 23 10
wednesday

Haziranda yapılacak Grup 7 -ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya- (G7) Zirvesi’nin ayak sesleri mayıs itibariyle fiili olarak etkisini göstermeye başladı. Zirve bir yanda ABD öncülündeki ittifak grubuyla Çin ve Rusya arasındaki saflaşmanın yeni bir aşamasını temsil ediyor.

İngiltere’de yapılacak toplantı hem Biden’ın ilk defa bu grupla bir araya gelmesi hem liderlerin Ocak 2020’den bu yana ilk yüz yüze görüşmesi olması açısından önemli. Bu hafta G7’ye hazırlık süreci bağlamında Rusya, Çin ve ABD arasında berraklaşan gerilime ve ABD’nin Rusya’dan ne talep ettiğine bakacağız.

G7, yıllık zirvelerle yedi ülkenin liderleri ve dışişleri bakanlarının bir araya geldiği önemli toplantılardan. Toplantıya grubun üyelerinin yanı sıra söz konusu yılın belirlenen gündemi uyarınca bazı devletler de davet ediliyor.

Zirvede, liderler bir araya gelmeden önce grup üyeleri ve konuk devletlerin dışişleri bakanları hazırlık için toplanır. 2021 Zirvesi’nin konukları, Avustralya, Hindistan, Güney Kore ve Güney Afrika. Konuk listesi aslında gündeme dönük önemli bilgi sunuyor. Asya Pasifik’ten Japonya ile ABD’nin yanı sıra üç devletin varlığı gündemin Asya Pasifik, yani Çin olacağına kanıt. Nitekim hazırlık sürecinde İngiltere ile ABD’nin Çin’e “Batı henüz bitmedi” demesi, toplantıda dış tehdit olarak Çin, Rusya ve İran’ın gösterilmesi, sanki G7 değil de NATO zirvesinden bahsediliyormuş izlemini uyandırıyor. Oysa 1975 itibariyle dünyanın gelişmiş ekonomilerini bir araya getiren zirvelerin öncelikli gündemi ekseriyetle ekonomi oluyordu. Son yıllarda Çin’in yükselişi, G7’nin gündemini etkilemiş olsa da henüz hazırlık toplantısına bu düzeyde yansımamıştı.

ABD için G7 Zirvesi iki açıdan önemli. İlk olarak başta İngiltere olmak üzere eski dostlarla “ortak değerler (demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve sürdürülebilir kalkınma)” aracılığıyla Trump’ın yarattığı tahribatı onarma. Bu onarımda tutkal rolü Çin ve Rusya’ya “öteki” tanımıyla veriliyor. İkincisi, The Quadrilateral Security Dialogue (ABD, Japonya, Hindistan, Avustralya) olarak bilinen ve daha çok Çin’in Asya Pasifik’teki........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play