We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siyasallaşmanın odağı: Merkez Bankası ve Başkan Değişimleri

66 18 13
21.03.2021

Yaklaşık 4,5 ay önce göreve başlayan Naci Ağbal Merkez Bankası başkanlığından Cumhurbaşkanı kararnamesiyle alındı. Yerine eski AKP Burdur Milletvekili, Yeni Şafak köşe yazarı Şahap Kavcıoğlu getirildi. Merkez Bankası aldığı kararlar kadar sık sık başkanın değişmesiyle gündemde, son kararnameyle beraber 20 ay gibi bir sürede üç başkan görevden alındı, şimdi dördüncüsü atandı. Tam bu noktada görevden alınan son üç isimleri hatırlamak Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği döneme dönük de önemli ipuçları sunacak.

Murat Çetinkaya, Erdem Başçı’nın yerine koltuğu devraldığında merkez bankası piyasaya dolar sürmesiyle akıllara yer etmişti. Başçı’nın bu yöntemi benimsemesinde Erdoğan’ın yüksek faiz politikasına karşı olması etkiliydi. Alternatif bir yöntem olarak hem faiz koridoru hem de piyasaya Merkez Bankası eliyle döviz satışı kullanılıyordu. Çetinkaya, Başçı döneminde başkan yardımcısıydı ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Erdoğan’ın başkan olması konusunda uzlaştığı bir isimdi. Ancak Çetinkaya dönemi, Merkez Bankası açısından sancılı bir süreçti.

2016’da göreve başlayan Çetinkaya bu koltukta bir darbe girişimi, OHAL Rejimi, başkanlık referandumu ve 2018’de yeni sistemin ilk seçimini de görecekti. Siyaset gündeminin seçimlere, referanduma odaklanması, Merkez Bankası açısından iki yönlü baskı demekti. Kurun kontrol altında tutulması ve faizin artırılmaması. İlk iş olarak döviz satışının önüne geçen Çetinkaya, dolarizasyon ve krediye dayalı büyüme karşısında ilk adımı attı ve faizi yüzde 12,5’ten yüzde 12,75’e çıkardı. 2017’inin sonunda alınan bu karara, Çetinkaya ile Erdoğan arasındaki ayrışmanın belki de bilinen ilk örneğiydi. 2018’de yapılacak seçim iktidar üzerinde dolar ile faiz arasındaki tercih konusunda sıkıştırıyordu. Nihayetinde Londra’da yatırımcılarla yapılan toplantıda Erdoğan’ın “yüksek faiz yüksek enflasyona neden olur” tezi hayal kırıklığı yarattı. Dolar kuru 5 liraya yaklaştı ve Merkez Bankası iki ay sürecek faiz artırımına başladı. İlk olarak Mayıs 2018’de 300 baz puan ardında Haziran’da 125 puan faiz artırımı yapıldı.........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play