We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sahte özgürlük ve eşitlik örneğinde bu hafta: Amazon isyanı

37 23 14
07.02.2021

Kürenin yedi gününde bu hafta Myanmar’da yapılan darbe ve bunun yankıları gündemde üst sırada yer aldı. Myanmar 1960’lardan bu yana askeri darbelerin hedefinde. 1 Şubat’taki darbenin gerekçesi kasım ayında yapılan seçimlerdi. Katılımın yüzde 70 olduğu söylenen bu seçimde Devlet Konseyi Başkanı Aung San Suu Çii’nin partisinin, Ulusal Demokrasi Birliği (NLD), oyların üçte ikisini alması ve ordunun desteklediği Birlik İçin Dayanışma ve Kalkınma Partisi (USDP) yenilgisi darbeye giden yolu hazırladı. Yaklaşık üç aydır kaynayan kazan haline gelen ülke, 1 Şubat darbesiyle yeni bir bilinmeze ve kaosa sürüklendi.

Gündemde öne çıkan bir diğer başlık Rusya’da tutukluluğu süren Aleksey Navalnıy’ın bu hafta yapılan duruşmada 3.5 yıl hapis cezası almasıydı. Navalnıy’ın aldığı ceza, 2024’te yapılacak başkanlık seçimine aday olarak katılmasını imkansız kıldı. Öte yandan Moskova, Navalnıy’a destek açıklaması yapan diplomatları sınır dışı ederken ülkenin sosyalist grupları Komünist Parti’nin protestolara yönelik katılım çağrısına destek verdi.

Gündemde öne çıkan bu iki başlığın yanında dikkat çekmeyen bir diğer gelişme, özellikle ABD pazarında perakende satış ve teslimatta gücü elinde tutan Amazon’un çalışanlarına yönelik yeni dayatması. Amazon’un kazandığı milyar dolarların sırrını da ortaya döken bu gelişmeye bu hafta yakından bakacağız.

Pandemi sürecinin dünyada açık ettiği en önemli durum, neredeyse milyarlarca insanın hayatının kırılganlığı. Bu kırılganlık yalnızca virüs karşısındaki savunmasızlık açısından değil, alınan önlemlerin sonuçlarında da görülüyor. Dünya Bankası ve IMF’ye göre, yalnızca 2020’de 500 milyon kişi aşırı yoksul kategorisine girdi. Halihazırda zaten aşırı yoksul olan yüz milyonlarca insan, ölümle burun buruna kaldı. Yapılan analizlere göre bu cendereden çıkış en az 10 yıl istiyor. Kapanma önlemleri, özellikle mavi yakalı olarak tanımlanan, fiziksel işgücüne dayalı ve sabit bir adreste çalışan kişilerin süresiz ücretsiz izne çıkarılmasına, iş yerlerinin batmasına neden oldu. Dahası bu önlemler, insanları evlerine kapatırken, çocukların büyük bir kısmı için uzaktan eğitim denen, ancak birçoğunun eğitim imkanlarına ulaşamadığı bir duruma neden oldu, oluyor.

Eve kapanma önlemleri, virüsün her mutasyonunda neredeyse yenileniyor. Önlemler beraberinde Türkiye dahil pek çok ülkede, internet alışverişini hızlandırdı. Alışveriş trafiğindeki artışı, Amazon çalışanları şöyle tarif ediyor: Daha önce Noel öncesinde yaşadığımız yoğunluk bir ay gibi ekstra mesailere neden oluyordu. Şu anda sanki her gün Noel telaşı ve eziyeti çekiyor gibiyiz, ancak bu defa kutlanacak bir şey........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play