We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya’dan bölgeye ve küreye mesaj: Masa benim!

114 56 36
13.01.2021

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in 11 Ocak’ta Kremlin Sarayı’nda iki önemli misafiri vardı: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Nikol Paşinyan. İki ülke lideri, 10 Kasım’da imzalanan ateşkes anlaşmanın ardından ilk kez Kremlin’in çağrısıyla bir araya geldi. Üçlü zirve, taraflar arasında savaşı bitirmek için varılan anlaşmayı riske atan sorunları gidermek içindi. Bu yüzden Putin, iki liderle hem ortak bir görüşme yaptı, hem de baş başa bir araya geldi. Görüşmelerin ardından liderler basının karşısına geçti ve imzalanan bildiriyi kamuoyuna duyurdu.

Üçlü zirveden çıkan bildiri ne söylüyor? Bildiri taraflarda nasıl karşılandı? Zirveden paylaşılan bir fotoğraf karesi neden önemliydi? Kremlin’de gerçekleşen görüşme bölge ve bölgedışı aktörlere nasıl bir mesaj veriyor? Bu hafta bu sorulara yanıt arayacağız.

Moskova’daki mini zirve sonrası ilan edilen bildiriye göre, Dağlık Karabağ'da inşaat, ekonomik ilişkiler ve altyapı projelerini geliştirmek için somut adımlar atmak üzere üç ülkenin hükümet başkanlarının liderlik ettiği bir çalışma grubu oluşturulacak. Çalışma grubu, 30 Ocak 2021’e kadar ilk toplantısını yapacak. Demiryolu ve karayolu bağlantılarının sağlanması öncelikli olmak üzere, ana faaliyet alanlarının listesi oluşturulacak. Bu faaliyet alanlarının diğer unsurları her üç devlet arasında varılacak mutabakat ile belirlenecek.

Bildiride bazı alanlar işaretlenirken bazılarının daha sonraya bırakıldığı, Paşinyan’ın esir askerler konusunda sonuç alınmadığı için üzgün olduğunu ifade etmesinden anlaşılıyor. Ancak, Aliyev ile Paşinyan'ın Karabağ’da sorunun çözümüne dönük inançlarının tazelendiğinin altını çizmesi, liderlerin görüşmeden yine de memnun ayrıldıklarını gösteriyor. Liderlerin açıklamasına bakıldığında, Aliyev'in Rusya kuvvetlerinin bölgedeki varlığı sayesinde endişe verici olayların yaşanmadığını söylemesi dikkat çekiciydi. Dahası, Aliyev’in “Bu durum, Dağlık Karabağ çatışmalarının geride kaldığına yönelik inancı yükseltiyor. Putin’in dediği gibi artık geleceği düşünmemiz gerekiyor” sözleri, yani Putin’in konuşmasına yaptığı atıf, Rusya’nın masadaki konumu hakkında fikir veriyor. Ancak Rusya’nın konumunu anlamak için görüşmelerin başına ve masa düzenine bakmak da gerekiyor.

Taraflar arasındaki görüşmeden basına yansıyan bir kare, diplomasideki müzakere süreçlerine yeniden dikkat çekiyor. Görüşmelerin yeri, müzakere masası ve konukların oturma şekli bu anlamda hep önemli olmuştur. Diplomatik müzakerelerde taraflar arasında eşitlik sağlanmasının önemi, akıllara Lozan........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play