We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya AB nasıl meydan okuyabiliyor?

30 3 11
24.02.2021

Yeni ABD Başkanının dünyaya vaatleri konuşulurken, salgın küresel gündemde üst sırada yer almaya devam ediyor. Ancak bazı merkezler arasındaki gerilim, var olan gündeme yeni bir başlık ekledi: Avrupa Birliği (AB) ile Rusya arasında yeni yaptırım tartışması. Gerilimin nedeni 22 Şubat’ta bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları Zirvesi’nde Rusya’ya dönük ek yaptırımlara onay verilmesi. Rusya, uygulanmasına kesin gözüyle bakılan bu yaptırımlara beklenenden sert bir yanıt verdi. Karşılıklı suçlamaların sürdüğü son bir aydaki trafik dikkate alındığında Brüksel-Moskova hattındaki ilişkilerde bir terslik olduğu görülüyor.

AB ile Rusya arasında ilişkileri tıkanma noktasına getiren ne? Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “AB ile Avrupa arasında fark var” vurgusu ne anlama geliyor? AB’nin yeni yaptırımlarının nedeni ne? Bu yaptırımlar sadece AB-Rusya ilişkilerinin geleceği açısından değil, aynı zamanda AB’nin geleceği açısından neden önemli? Bu hafta bu sorular ışığında AB-Rusya ilişkilerini ele alacağız.

Rusya ile AB ilişkileri 1990’lardan 2014’e kadar yapıcı bir diyaloğun baskın olduğu bir formatta ilerledi. Nitekim bu çerçevede Brüksel’de yıllık olarak Rusya Devlet Başkanı ve AB üst düzey temsilcisinin katıldığı toplantılar yapılır, ardından basın toplantısı düzenlenirdi. Ancak 2013’te başlayıp günümüzde etkisi de varlığı da süren Ukrayna Krizi ve Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesiyle bu zirveler sonlandırıldı. Brüksel-Moskova hattında diyalog yerini karşılıklı meydan okumaya bıraktı.

AB’nin Rusya’nın Ukrayna krizindeki rolü nedeniyle Rusya’ya dönük en sert tedbiri, 2014’te ABD ile beraber, özellikle ekonomi ve enerji alanında Rusya’ya yaptırım uygulamasıyla görüldü. Rusya, AB’nin bu hamlesine karşı yaptırımla yanıt verdi. Ancak Rusya’nın en büyük doğalgaz pazarlarından birinin AB olması, AB’nin Rusya’nın en büyük ticari ortaklarının arasında yer alması, Rusya ekonomisinde ciddi sarsıntıya neden oldu. Nitekim 2014’te Putin, yıllık basın konferansında AB yaptırımlarının Rusya'ya doğrudan etkisinin 100 milyar dolar olduğunu ifade etmişti. Bu etki devam ediyor.

Ayrıca 2014'teki ekonomi ve enerji yaptırımları ortadan kalkmadığı gibi buna yenileri eklendi, Ekim 2020’de sağcı muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesinde payı olduğu düşünülen bazı isimlere seyahat yasağı ve hesaplarını dondurma cezası geldi. Böylece toplamda 170 kişiye uzanan yaptırım listesine Federal Güvenlik Servisi Başkanı’ndan Kremlin’deki üst düzey görevliler de eklendi. Henüz bu adım sindirilememişken Rusya’ya dönük yeni yaptırımların gündeme gelmesi Moskova’da sert karşılık buluyor. Peki, Rusya’da........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play