We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Putin kime meydan okuyor?

22 14 4
20.12.2020

Salondaki heyecanlı bekleyiş, nihayet duyurulan kanalların canlı yayına geçmesiyle dünyanın pek çok yerinden canlı izlenmeye başlanıyor. İlk dikkat çeken, gazetecilerin geçen yıllarda bir koltuğa neredeyse üç kişi otururken bu yıl 1,5 metre arayla oturması. Yüzlerdeki maskeler dikkat çeken diğer önemli ayrıntı. Her yıl olduğu gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in oturduğu koltuğun yerinde yeller esiyor. Nihayet Putin görünüyor. Ancak salonda değil, dev bir ekranda. Bu yıl diğerlerinden farklı olarak Putin Moskova’da gazetecilerle aynı salonu paylaşmıyor. Canlı yayına Novo-Ogaryovo’daki (Odintsavo-Moskova) malikânesinden video konferansla katılıyor.

Putin dahil herkesin şıklık yarışına girip sabahın erken saatlerinde ekran için hazırlanmasının nedeni, Rusya’da gelenekselleşen 'başkanın yıllık basın toplantısı'. Rusya devlet başkanı her yıl gazetecilerden, halktan, akademisyenlerden, sivil toplum örgütü temsilcilerinden sorular alıyor ve onlara yanıt veriyor. Putin’in bu toplantıya hazırlığının 10 günden fazla sürdüğü gelen kulis bilgilerinden. Hummalı hazırlığın nedeni soruların çeşitliliği; bir anda Ukrayna üstüne soru da gelebiliyor, Ural bölgesindeki çöp sorunu da ve elbette ekonomi ve enerji de. Yine soru çeşitliliğinin hâkim olduğu bu yılki toplantı 4,5 saat sürdü ve Putin, 55 soruya yanıt verdi. Putin’in toplantıda söylediklerine ve sessiz kaldıklarına kulak vermek Rusya’yı ve Kremlin’in tavrını anlamak açısından önemli.

Yılın ilk sorusu Rusya’da 2020’nin nasıl geçtiği üstüne. Putin pandeminin etkilerini anlattıktan sonra bir anda Rusya halkının bu zorlukları nasıl gururla ve başı dik karşıladığını anlatıyor.

“Halka moral vermek için mi böyle devam ediyor” demeye kalmadan Putin’in gelecek soruya kendini hazırladığı, soru gelmeden cevap verme stratejisine geçtiği, Rusya ekonomisinden bahsetmesiyle anlaşılacaktı.

Putin’in aktardığına göre Rusya 2020’de yüzde 3,6 düzeyinde küçüldü. Benzer biçimde 2020 başında yüzde 4,7 olan işsizlik oranı Aralık 2020’de yüzde 6,3’e çıktı. İflas, küçülme gibi sebeplerle işsizlikte artışın yıl sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Ancak can yakıcı olan bir diğer gerçek, reel ücretlerdeki erimeydi. Putin’in aktardığı veriler uyarınca, reel ücretin en az yüzde 3 düzeyinde azalması işten bile görünmüyor. Yani bir çalışanın maaşıyla alabileceği ürün ve hizmet oranı şimdilik yüzde 3 düzeyinde azaldı. Rusya’da asgari ücretin yaklaşık 196-250 dolar arasında değiştiği dikkate alındığında reel ücretlerdeki bu düşüş toplum için “gurur tek başına karın doyurmuyor” sözünün canlı örneği oluyor.

Toplantının dikkat çeken bir diğer unsuru, OPEC ile yapılan petrol üretim kesintisi kararının enerji ile ilgili sorularda değil, ekonomi açısından gündeme........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play