We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD’nin Kuzey Akım II hesabına Avrupa ne diyor?

43 18 7
03.03.2021

ABD, AB ve Rusya üçgeninde birden fazla sorun başlığı var. Bu konulardan biri de enerji ilişkileri. Rusya AB’nin özellikle doğalgaz alanında en büyük tedarikçisi. Gazprom’un stratejisinde de ağırlık Avrupa’da. Tam da bu nedenle Gazprom Avrupa’ya doğrudan erişmek istiyor. Şirketin bu çabasının son örneği Kuzey Akım II.

Kuzey Akım II, Kuzey Akım I gibi Rusya’dan Almanya’ya aracısız gaz iletmeyi hedefliyor. Hattın kapasitesi 55 milyar metreküp (bcm). Hat bu kapasitesiyle, Gazprom Export’un 2019 istatistiklerine göre, neredeyse Almanya’nın tükettiği gazı tek başına karşılayabilecek. Almanya’nın Avrupa’da merkeze alınmasında da bu gaz tüketim miktarı var. Yine Gazprom Export verilerine göre, Almanya 57 bcm yıllık alımla Avrupa’da en büyük tüketici. Gazprom’un verileri, boru hattı inşası konusunda en azından enerji ekonomisi açısından hattın yapılma gerekçesi için önemli bir zemin sağlıyor.

Öte yandan ABD 2014’ten bu yana Kuzey Akım II’nin yapımını engellemeye çalışıyor. Bu hafta ABD, AB ve Rusya ilişkileri bağlamında Kuzey Akım II üstünden yürütülen diplomasiyi ve tarafların gerekçelerini ele alacağız.

Rusya için Avrupa 50 yıldır en önemli pazarlardan biri. Gazprom 2019’da Avrupa’ya yaklaşık 200 bcm gaz sağlarken bu miktar pandeminin baskın olduğu 2020’de 180 bcm’e geriledi. Bununla beraber, şirketin son yıllarda Avrupa pazarına sağladığı gaz miktar olarak arttı.

Gazprom, bugün bu önemli pazara üç kanalla gaz sağlıyor: Kuzey Akım I ile Baltık Denizi üstünden Almanya’ya (şimdilik tek Rusya-Avrupa doğrudan hattı), Rusya—Belarus-Polonya –Almanya güzergahını izleyen Yamal Avrupa Hattı ve Ukrayna üzerinden gaz ileten en eski hat Bratstvo (Kardeşlik) Hattı.

Tedarikçiliğinin yanında Gazprom, Avrupa piyasasında yatırımcı kartvizitine de sahip. Almanya, Fransa ve İtalya’da yoğunlaşmak üzere şirketin 25 Avrupa ülkesinde ortaklıkları ve varlıkları var. Almanya, İtalya ve Fransa aynı zamanda şirketin Wintershall gas, FRAgas, Volta ve Promgas gibi büyük ortaklıklarının olduğu adresler. Ayrıca Kuzey Akım II projesinin inşasından sorumlu Kuzey Akım II şirketinin merkezi İsviçre’de. Yani Gazprom’un Avrupa’daki varlıkları adeta bir ağ gibi kıtayı sarmış durumda. Nitekim burada kurulan ortaklıklar Gazprom’un hat inşa etme sürecinde de etkili oluyor. Kuzey Akım II projesinin ana ortakları Fransa’dan ENGIE, İngiltere’den Shell, Avusturya’dan OMV,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play