We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Ermenistan’da görünenden daha derin bir siyasi kriz var'

92 21 10
26.02.2021

Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ için yaşanan savaş ve Ermenistan’ın yenilgisi bölgede dengeleri değiştirdi. Rusya'nın tarafları bir masa etrafında toplaması şimdilik çatışmaları dindirse de Ermenistan iç siyasetinde gerilim sürüyor. Son olarak Ermenistan Ordusu’ndan 36 üst düzey yetkili Başbakan Nikol Paşinyan’ı istifaya çağırdı. Paşinyan ise destekçilerini sokağa çağırdı, bu çağrıya muhalefet de destek verdi. Ermenistan’da neler yaşandığını ve siyasi krizin nedenlerini Erivan’da faaliyet gösteren bağımsız düşünce kuruluşu Bölgesel Çalışmalar Merkezi Müdürü Richard Giragosian ile konuştuk.

İlk olarak neden ordu Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifasını talep ediyor? Başbakan ile ordu arasında bir gerilim mi vardı? Buna darbe diyebilir miyiz?

Her ne kadar bu açık darbe girişimi hızla geriletilse de ordunun siyasi alana bu müdahalesi hem ciddi hem de önemliydi. Üç düzineden fazla askeri memur, açıkça seçilmiş hükümete meydan okudu. Bu meydan okuma aslında yaşanan siyasi krizin derinliğini gösteriyor. Bu konuda hâlâ tehdidin de sürdüğü söylenebilir. Hükümette şu ara hem karar alma süreçleri hem de Karabağ savaşı sonrasındaki zayıf liderlik nedeniyle bir özgüven sorunu var.

Neden?

Savaş boyunca Ermenistan’da hem bakanların hem cumhurbaşkanın hem de parlamentonun bilgilendirilmesinde, istişarede sorunlar yaşandı. Kurumlar ve kişiler arasındaki bilgilendirme ve bilgi alma süreçleri çöktü, koordinasyon yaşandı. Dahası normal bir parlamenter demokraside görülmeyecek şekilde Ermenistan Parlamentosu etkisiz kaldı. Bu durumda merkezde, tek sorumluluk sahibi başbakan kaldı. Bu süreçte başbakan ne sorumluluk........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play