We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bollywood usulü, tatsız tuzsuz bir remake!

15 3 8
05.03.2021

Hollywood sinemasının bazen biraz kıyıda kalmış, sınırlı sayıda izleyiciye ulaşmış Avrupa/Asya filmlerinin ‘remake’ini çekmesi artık sıradan, hatta beklenen bir olay haline geldi. Bu ‘yeniden çevrimler' için ‘korku’ türünde Hollywood genelde (özellikle ‘Ring’ filminden sonra) ‘Uzak Doğu’ sinemasından beslenirken diğer türlerin ‘remakeleri’ çoğu kez Avrupa yapımı filmlerden geldi. Bazen orijinaline neredeyse harfiyen uyulmuş bazen ise ufak dokunuşlarla şekillendirilmiş bu ‘remakeler’ genelde ne yazık ki beklentilerin altında kaldı.

"Trendeki Kız" ise bu yaklaşımı bozan, daha doğrusu ‘tersten başlatan’ bir yapım… Çünkü hatırlanacağı üzere "Trendeki Kız" filmi İngiliz yazar Paula Hawkins’in aynı adlı eserinden uyarlanmış, 2016 yılında yapılmış bir Hollywood filmiydi. Tate Tayler’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, ünlü oyuncularla sağlamlaştırılmış kadrosuyla uyarlanan film tam olarak beklentileri karşılamasa da seyirciler tarafından çok da olumsuz bir şekilde karşılanmadı. Bu kadar bilinen bir filmin, belki de dünyada her yıl en fazla film üreten (her yıl binlerce film!) Bollywood sineması tarafından ele alınması ve bunun Netflix kanalınca çok geniş bir seyirci kitlesine sunulması bizce oldukça şaşırtıcı ve beklenmedik bir durum.

Her ne kadar ‘gerilim filmi’ görüntüsü altında Amerikan toplumu analizine de soyunan orijinal filmi, bir Hint sineması yorumu açısından izlemek belli bir merak uyandırsa da bizce ortaya çıkan sonuç son derece vasat, hatta başarısız olmuş gibi duruyor. Bunda kuşkusuz yönetmenin asgari düzeyde çalışması, karakterlerin hiçbir şekilde bizi çekmemesi, hikâyenin çoğu zaman gereksiz tekrarlara, boşluklara düşmesi ve giderek artan bir biçimde ‘gerçekçilik’ sınırlarını zorlayan olay örgüsü gibi birçok sebebi var.

Mira, sevgilisi Shaktar ile evliliğe doğru yol alan, başarılı bir avukat kariyerine sahip genç bir kadındır. Ancak son çalıştığı ceza davasında aldığı tehditler, mahkeme çıkışında uğradığı bir........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play