We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ritim bozuldu, alan genişliyor

149 83 57
24.02.2021

İnsanların sıkıştığı, kıstırıldığı dar alanlarda güç tezahürleri çok daha sert. Güç gösterme, gücünü kabul ettirme yolları, yöntemleri çok daha kaba, daha yıkıcı ama bir o kadar da kolay. Hapishanelerde, yatılı okullarda, sınırları çevrelenmiş gettolarda, çaresizliğin kolay iktidarlara izin verdiği alanlarda hep böyle. Fakat ülkeler hatta koca bir gezegen bile bir anda küçücük bir çukur oluveriyor. Yaşanan atmosferin ağırlığı her şeyin üzerine çöktüğünde, uçsuz bucaksız alanlar küçücük bir mağaraya dönüşüveriyor. Bazen de hiç sonu yokmuş gibi hissettiren zaman, kendisi duvar olup içinden çıkılmaz bir hücre yaratıyor. Edebiyatın, sinemanın ve son yıllarda TV dizilerinin gerçek durumlardan ilhamla çok sık işlediği temalar bunlar. Yine son zamanların “çok tutan” distopik hikayelerinde de bu karanlık karşımıza geliyor.

Kapalı tutulan dar bir alanda, kendisini sıkıştırılmış hisseden insanlar üzerinde otorite kurmak kolay. “Başımıza bela almayalım”, “uymayalım”, “karışmayalım” dedirtmek kolay. Ancak kolaylığın birinci şartı, orayı “kapalı tutmaya” devam etmek. Kapalı olduğuna ve çıkmanın çok zor olduğuna herkesi inandırmak. Dar alanda “kolay otorite” olmaya niyet edenler, hayatı (dünyayı) küçültmek, basitleştirmek ve kabalaştırmak zorunda. Ancak daha önemlisi, kendilerini de içeriye kapatmaları ve iyice “kalınlaştırmaları” gerekiyor. Yani tırmanan gerilim veya sertleşen dil bir mecburiyet, kalınlaşma nedeniyle esneklik kaybı kader. Otoriteyi sürdürmek için güç göstermek gerekiyor. Güç göstermenin en kolay yöntemi de, kimsenin kendisini güvende hissetmemesi. En masumu, en alakasız suçlamayla cezalandırmak ile en saygın-muteber olanı, en yakışıksız biçimde aşağılayabilmek, en sık başvurulan yöntemler.

Daha öncesi de var ama milletvekilliği döneminin tamamını, hemen her kesimi kapsayacak bir hak savunusu resitaline çeviren Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yapılmak istenen tam böyle bir şey. Meselenin hiçbir tarafında hukuktan bahsedilemeyecek olan yargı süreci tam bir saçmalık.........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play