We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Reform paketi ve süreceği görünen abluka

130 40 39
03.03.2021

Uluslararası sözleşmelerde, yıllar süren mücadelelerle ortaya konmuş temel hukuk metinlerinde, hatta “darbe artığı” anayasada bile defalarca işaret edilmiş, altı çizilmiş ilkeler, “biz bulduk” diye listelendi; yıllardır mevcut yasalar ihlal edilerek uygulanmayan kurallar, “reform paketi” ambalajıyla hediyeye çevrildi. Paketin, “hukuk diye bir şey varmış, onu bulduk” demekten ileri gitmeyen bu haliyle, inandırıcılıktan ve iddia sahiplerinin güvenilirliğinden daha fazla defosu var. “Eylem planının” zemini oluşturan 11 ilkeden bahsediliyor. İstisnasız hepsinin ihlal edildiği kararların talimatlarını verenler, hemen her gün bu ilkeleri ezip geçen konuşmalar yapanlar açıkladı ilkeleri. Sadece 8. ilkedeki “suçsuzluk karinesi ve lekelenmeme hakkı” ile Erdoğan’ın herhangi bir konuşmasını karşılaştırmak yeterli olur. Bunlar, şimdiye kadar bir yerlerde yazılmadığı, kimse bilmediği için değil, bilerek ve isteyerek uygulanmadı.

“Kimse istedi diye yapmıyoruz” denilen eylem planının birinci amacının birinci sırasına konulan, “AB ile vize serbestisi için istenenlerin karşılanması” hedefi de gerçekten “çok anlamlı” olmuş. Binlerce kişiyi hakaret gerekçesiyle hapse gönderen avukatlarının habersiz olduğu, “eleştiri hapis gerekçesi olamaz” ilkesini anlaşılan Erdoğan yeni fark etmiş. Tıpkı, somut delil olmadan tutuklama olamayacağını bilmemek veya gece yarısı ifade için gözaltına almanın abes olduğunu şimdi anlamak, daha fenası bunu hedef diye “reform paketine” yazmak gibi. “Şeffaflık”tan anlaşılanın, zaten kamuya açık olması gereken mahkeme ve komisyon kararlarının görülebilmesi olduğunu da yeni öğrenmiş olduk.

“Türkiye bir hukuk devletiyse HDP'nin kapatılması acildir, şarttır. Başka bir ad altında tekrardan faaliyette bulunmasına fırsat verilmemelidir.” Bahçeli, insan hakları eylem planının açıklandığı gün, Meclis kürsüsünden söyledi bunları. Hukukta reform veya “insan hakları” paketi buysa, “hukuk devletinin gereği” de böyle olmalı diye düşündü herhalde. Üstelik, daha düne kadar “parti kapatmayı zorlaştırdık” diye övünen, yine çok kısa bir süre önce “parti kapatmaya karşıyız” açıklamaları yapan ortağının, dünya aleme “hukuk reformu” diye “zaten yapmaları gerekenleri bir ara yapabileceği vaadini” iki yıla yayan paketi anlatacakları gün. Ve aynı gün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP için........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play