We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni bir çözüm süreci başlıyormuş

234 193 0
08.07.2019
Yeni süreç hilesiz-hurdasız ve şeffaf olmazsa, atılacak her adım somut hale getirilmez, toplumla paylaşılmaz, yasalara tâbi kılınmazsa, bütün toplumsal ve siyasal kesimlerin rızası alınmaya çalışılmaz, herkes öyle veya böyle sürece dâhil edilmezse, son dört yıllık dehşetin daha ağırı tekrarlanabilir.

Yeni bir çözüm süreci başlıyormuş. Evet, kapalı kapılar ardında birtakım hesapların yapıldığına dair işaretler dışında, yine hiçbir şeffaflık olmadığı için ancak “muş” diyebiliyoruz.

Fısıltılar, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıyla başladı tabii.

Kimine göre devletin Öcalan üzerindeki tecridi kaldırılması ve Kürt hareketi mensuplarının açlık grevine son vermesi bir işaret.

Kimine göre Erdoğan’ın 23 Haziran öncesinde açıkladığı ama TBMM’nin haftaya tatile girmesiyle görüşmelerinin Ekim ayına kalması muhtemel yargı reformu paketi önemli bir sinyal.

Kimine göre Cemil Bayık’ın çözüm sürecinin başlaması gerektiğine dair yazısının Washington Post gazetesinde yayınlanması boşuna değil.

Kimine göre AKP’nin kendi içindeki ayrışmayı durdurması, önündeki tıkanıklığı aşması, MHP’nin “kıskacından” kurtulması için yeni bir süreç kaçınılmaz.

Kimi de daha ileri giderek sürecin çoktan başladığını, eylül ayında silahların bırakılma aşamasına bile geçileceğini öne sürüyor.

Bazıları ise yeni anayasa tartışmasının giderek gündem haline geleceği ve yola oradan başlanacağı görüşünde.

Gel gelelim ki, başta HDP’liler olmak üzere görüştüğümüz siyasetçiler, Kürt hareketinin mensupları, araştırmacılar böylesi bir süreçten “haberdar” olmadıklarını söylüyor.

İktidar cephesi de defaatla böyle bir sürecin başlamadığını ve başlamayacağını ilan ediyor.

Zaten çatışmalar, operasyonlar, fişlemeler, baskılar berdevam.

Öcalan’ın bu süreçte avukatları aracılığıyla paylaştığı mesajların içeriği çeşitli görüşmeler yapıldığına dair bir izlenim yaratsa da, bu görüşmelerin sistematik olup olmadığına, kimlerle yapıldığına, mahiyetinin ne olduğuna dair kamuoyunun hiçbir şekilde bilgilendirilmemesi bile, işin bir kez daha iktidarın küçük hesapları doğrultusunda, en naif tabirle “hileli” kurgulandığı fikrini güçlendiriyor.

Siyasi iktidarın, işine gelmeyen, iktidarını........

© Gazete Duvar