We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sırada CHP var, peki ya sonra?

222 74 0
07.10.2019
Eline “keskin kılıç” alıp Suriye seferine koşsa bile CHP, hedef olmaktan kurtulamayabilir. CHP’nin “durduramayacağım savaşı desteklerim” politikası yerine, Kılıçdaroğlu’nun Suriye konferansında söyleyip hükümsüz bıraktığı “yurtta sulh, cihanda sulh” kaidesine geri dönmesi, ezber içindeki iktidarın hesaplarını bozabilir. Bunun da CHP için, belki Kılıçdaroğlu’nun hapse atılmasına dahi vardırılacak bedelleri olabilir. Peki ya sonra?

Kemal Kılıçdaroğlu, geçen hafta CHP tarafından düzenlenen Suriye Konferansı’ndaki konuşmasında, Mustafa Kemal’in “yurtta sulh, dünyada sulh” sözlerini hatırlattıktan hemen sonra bizatihi bu sözü hükümsüz kılarak, AKP’nin Fırat’ın doğu ve batısına yönelik hamlelerini meşru gösterdi: “Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamak amacıyla Suriye toprakları üzerinde sürdürdüğü terörle mücadelenin meşruluğuna inanıyoruz.”

Kılıçdaroğlu, bu cümleyi “ancak” diyerek şu şarta bağladı: “Terörle mücadelenin Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilerek ve doğrudan Şam yönetimiyle ilişki kurularak sürdürülmesinin en doğru yol olduğu inancındayız.”

Meali şu: “Esad’la kol kola girildikten sonra Kuzey Suriye’ye savaşa karşı değiliz.”

Bu, AKP açısından külliyen reddedilecek bir seçenek değil zaten. Ve muhtemelen iktidarın Şam’la temasları, ayak işlerini yürüttüğü için kazandığı kırıntılarla gözü dönmüşe benzeyen küçük ortakları üzerinden sağlanıyor da.

Kaldı ki, amaçlarının başında 31 Mart itibariyle sallantıda olan AKP-MHP iktidarını yeniden ve bir kez daha militarizm kaidesi üzerine oturtarak sağlamlaştırmak olan Fırat’ın doğusuna yönelik savaş için Kılıçdaroğlu’nun icazeti gerekmiyor.

Aksine, dışarıya yönelik olası hamlenin iç “uzantısına” ziyadesiyle muhtaç görünen AKP-MHP, CHP’nin bu savaşa karşı çıkmasını bile istiyor olabilir.

Dahası, Kılıçdaroğlu’nun, tam da iktidarın bu “pususunu” öngördüğünü ve bunu bertaraf etmek için Suriye’nin kuzeyine yönelik savaş hazırlıklarına destek verdiğini iddia edenler bile olabilir.

Ama iktidarın ayak işlerini yürüten ulusalcı ortağı gibi eline “keskin kılıç” alıp Suriye seferine koşsa bile CHP, hedef olmaktan kurtulamayabilir.

........

© Gazete Duvar