We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İblisin kazığı oynatması

321 553 0
29.07.2019
Sığınmacıların evlerine dönmelerini isteyenler, neden iktidarın, onların evlerine dönmesini daha da imkânsız kılan faaliyetlerine itiraz etmiyorlar? İktidara itiraz etmek cesaret gerektiriyor ama fakire, çaresize vurmak için cesarete ihtiyaç yok. Bu toprakların ırkçısı gücünü ya devletten alır veya yöneldiği kesimlerin çaresizliğinden, zayıflığından.

Teşbih yapacağız sonuçta, hata olmaz.

Dedemin çok sık anlattığı mesel, hatırladığım kadarıyla şöyleydi: Din alimi yahut ermiş, bir köye doğru giden kötü adama “Ulan iblis, yine hangi yuvayı yıkmaya gidiyorsun” diye sorar. Kötü adam da “Ben yolumdayım, bir şey yaptığım yok” diyerek köye girer. Köyde ipi kazığa bağlı olduğu için anasına ulaşamayan bir buzağı görür. Yavaşça buzağının kazığını oynatır ve olacakları seyre dalar. Buzağı kazığı yerinden söküp anasına doğru koşar. İneği sağan kadın sinirlenip yavrunun kafasına bir taş atar. Yavrunun öldüğünü gören kadının kocası da sinirlenip karısının kafasına taş atar, o da ölür. Kadının akrabaları gelip damadı, damadın akrabaları da sırayla birbirlerini boğazlamaya başlar. Bunları gören din alimi adama dönüp dönüp “Yine yaptın yapacağını iblis” der. İblis, “Ben ne yaptım ki, sadece kazığı oynattım” yanıtı verir ve omuzlarını silkip yoluna devam eder.

Herhangi bir yerde bir kışkırtıcı görünce, aklıma ilk bu mesel veya teşbih gelir.

Ortada zaten bir gerilim potansiyeli olduğunu görenler, pekâlâ görece suç sayılmayacak bir hareketle kazığı oynatır ve gerisini seyre dalar.

Suriyeli sığınmacılara karşı yaklaşmakta olan büyük felaketin alametleri, kışkırtıcıların “kazığı oynatmasıyla” her gün daha da artıyor.

Kışkırtıcılar, Türkiye’nin faşizm altında ezilen demokratları tarafından bir utanç eşiği konamadığı için gün geçtikçe daha fazla meşruiyet alanı bularak ateşi harlıyor.

Ülkedeki yoksulluğun, sefaletin, açlığın müsebbibi sanki sırça köşklerde oturan ve bir kâğıt toplayıcısı çocuğun tabiriyle “paraya para değil, money diyen” iktidar mensupları ve taraftarları değil de Suriyelilermiş gibi gösteriliyor.

MUHALİF GÖRÜNÜMLÜ POPÜLİST IRKÇILAR

Üstelik bu kara propagandayı iktidar yerine, muhalif görünümlü popülist ırkçılar yapıyor. Aralarında, “yoksul Türk halkının haklarını”........

© Gazete Duvar