We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kimin İstanbul’u?

33 25 17
14.01.2021

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yaklaşık iki yıl önce AKP’den CHP’ye geçişinin ardından “İstanbul senin” sloganı belediyenin her tür kamusal icraatının, kentsel ve mimari tasarım projelerinin sloganı oldu. “Meydanlar senin, Taksim senin, Kadıköy senin, Büyükada Fayton Meydanı senin, Mecidiyeköy senin, Kabataş senin…” ve diğerleri.

İBB’nin istanbulsenin.org internet adresini incelerseniz burada açılan yarışmalara ve halk oylaması sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde ilerlemekte olan Büyükada, Mecidiyeköy, Kabataş projelerinin anket sonuçlarını, çalıştay raporlarını, sokak röportajlarını ve çocuklarla yapılan etkinlikleri de inceleyebilir, fikir belirtebilir ya da süreçlere gönüllü olarak katılabilirsiniz.

Yapılmaya çalışılan çok belli. Bir önceki yönetimin insanlara sormadan, tepeden inme, hizmet ile tebliğin birbirine karıştığı yönetim şekline karşı katılımcı ve demokratik, aslında hep olması gereken farklı bir model geliştirmek.

Peki, İstanbul senin de, 'sen' kimsin yani biz kimiz?

Biz, sonuçlarını düşünmeden son imar barışından faydalananlarız; biz, her yer betona gömülürken, evi kentsel dönüşüme girdi diye sevinenleriz; biz, kirada oturan hane sayısı sürekli artarken, konutu tek yatırım biçimi olarak düşünenleriz. Aynı zamanda biz, “bu kent artık yaşanmaz oldu” diyen, trafik çilesinden, fiziksel çevrenin kalitesizliğinden, yeşil alan eksikliğinden yakınanlarız. Tabii başka bizleri de unutmamak lazım, başını sokacağı bir ev edinebilmek için ömür boyu çalışan, kentin bakımsız arka sokaklarında yaşayan ya da İstanbul’da olup Boğaz’ı hiç görmeyenler gibi.

O zaman soruyu tekrar soralım: İstanbul bizim de, biz kimiz?

Nüfusu 16 milyonu aşmış mega bir kentte tek bir biz olamayacağı, ancak bizlerden bahsedilebileceği açık. Belki tek ortak noktamız İstanbul’da yaşıyor olmamız ama bu bizi kentin bir parçası, İstanbullu yapmaya yetmiyor. Yine de, kentin 1950’lerde göç almasıyla başlayan modernleşme........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play