We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Başkalarının 'Kir'iyle Aklanmak

28 13 113
18.01.2019
Kadınları eleştirmenin, ahlaka davet etmenin, aşağılamanın kitlesel onay gören, mevcut iktidarın da özenle köpürttüğü eril şiddet ve kadın düşmanlığını besleyen bir edim olduğu bir toplumda kutsal aileye, annelik, eşlik, evlatlık sorumluluklarına ihanet ettiklerini iddia ettikleri kadınlar; tacizi, sömürüyü ifşa eden kadınlar hedef alınıyor sık sık.

Dedikodu, en kirli ama en keyif veren sosyalleşme biçimlerinden biri. Başkalarının hayatlarına bakmaktan, bu hayatları sohbetlere katık etmekten kendini alıkoymak zor. Sorun, yani popüler jargonla sıkıntı, o hayatları genel ahlaka yahut kendi ahlaki kriterlerine göre tetkik ederek eleştirmek, ayıplamak, aşağılamak ve o hayatların sahiplerini sosyal hayattan dışlamakla, nefret söylemine maruz bırakmakla, hatta hedef göstermekle ortaya çıkıyor bence. Sıradan insanların konu-komşu, akraba-arkadaşları malzeme ederek yaptıkları dedikodu, televizyon programlarında, sıradan insanların çepeçevre dizildiği bir arenada ünlülerin birbirlerine vahşice saldırmalarına dönüşüyor son yıllarda.

Bu tür programlardan birini sabırla izleyeyim, dedim. Ne yalan söyleyeyim sırf tetkik etmek ve eleştirmek için falan değil, keyif de alırım diye düşündüm. Fakat öyle olmadı. Niye olmadığını birazdan anlatacağım. İzlediğim programda öyle iki kadın arz-ı endam ediyor ki evlere şenlik. İktidara yakın bir kanalda sabah kuşağında yer alıyor bu program. O kanal, OHAL dönemi KHK’larıyla üniversitelerden ihraç edilen bizleri fotoğraflarımız ve başka birçok kişisel bilgimizle birlikte teşhir edip hedef göstermişti. Alakasız gibi görünmekle birlikte, bize yapılanla, programa malzeme olan ünlülere yapılanlar farklı değil aslında.

Hemen programa dönelim. Bu iki kadından biri esmer, diğeri sarışın. Bir tanesi televizyonculuğa sabah şekeri olarak başlamış ve hep müptezel magazin programlarına malzeme olmuş biri. Son yıllarda Saray’da verilen resepsiyonlarda boy göstermesiyle de ünlü. Diğeri ise sektöre, yine bir magazin figürüyle yaptığı kısa evliliğin ardından girmiş fakat tam da magazin dünyasına yakışır bir karakter.

Haftanın beş günü oraya çıkıp sözde “şok edici”, “utanç verici” veya “tiksindirici” konu bulmanın zor olacağına hükmettiklerinden olsa gerek izleyiciyi de cürümlerine ortak ediyorlar. Onlardan ihbar niteliğinde enformasyon, görüntü talep ederek başlıyorlar programa. Öte yandan da, program yaptıkları yandaş kanalın yayın........

© Gazete Duvar