We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pimi çekilmiş bir çuval el bombası

983 189 998
25.12.2018
Erdoğan’ın düşlediği, kuzey şeridinde 10-30 kilometre derinliğinde YPG’den arındırılmış tampon kurmaktı. Bunun için önce Tel Ebyad (Girê Spî) ve Ras el Ayn’dan (Serekaniye) iki yarık açılacak, bölge bölünecekti. Şimdi ABD ile pazarlıkta öncelik, Kürtlerden IŞİD’e kaydı. ABD’nin boşluğunu Türkiye nasıl bir konuşlanmayla dolduracak? Amerikan askeri heyeti bu hafta Ankara’ya geliyor. Hatların belli olması biraz zaman alacak.

Suriye’den ani çekilme kararıyla Pentagon, Dışişleri ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik ekibini ters köşeye yatıran ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kucağına da IŞİD bakiyesini bitirme misyonunu bıraktı.

“ABD, Akdeniz’e kadar Kürdistan’ı kuruyor” diye senaryo düzenlerin burada bir zafer çığlığı atması beklenirdi. Fakat onlar da ters köşeye yatmışa benziyor. İkili arasındaki görülmemiş diyaloğun ‘zafer mi’ yoksa ‘şah mat hamlesi mi’ olduğu nereden baktığınıza göre değişebilir.

Amerikan medyasının Beyaz Saray yetkililerine dayandırdığı bilgilere göre ekibi Trump’a, “Erdoğan’ı püskürt. Suriye’de küçük bir yer vererek geçiştir” diye yol göstermiş. Ama Trump, bir süredir Erdoğan’ın Irak ve Suriye’de Amerikan askeri varlığıyla ilgili sorunları anlatmasına ‘sinir oluyor’ imiş.

Erdoğan, IŞİD büyük ölçüde yenilmesine rağmen neden hâlâ orada olduğu sorunca Trump da “Tamam, hepsi senindir. İşimiz bitti” demiş. Bunu beklemeyen Erdoğan bu kez ABD’nin hızlı çekilmemesi gerektiğini söylemeye çalışmış. Erdoğan, Trump’ın “DEAŞ’ı buradan siz temizler misiniz?” diye sorduğunu, kendisinin de “Biz temizledik ve bundan sonra da temizleriz. Yeter ki sizler lojistik anlamda bizlere gerekli desteği verin” dediğini aktardı. Erdoğan “Burada bir dostun olarak söz veriyorum” demiş. Hey gidi “Eyy Trump”lı günler…

Trump’ın tweetlerine göre bir sonraki telefon görüşmesinde yavaş ve koordineli çekilme ele alındı. Trump ihaleden duyduğu memnuniyeti 24 Aralık’taki tweetinde tekrarladı:

“Erdoğan, Suriye’de IŞİD’den geri kalanların kökünün kazınması için ne gerekiyor ise yapılacağı konusunda beni güçlü şekilde bilgilendirdi ve bunu fazlasıyla yapabilecek biri. Türkiye hemen yan tarafta. Askerlerimiz eve dönüyor.”

Trump başka bir tweetinde “Şimdi Suudi Arabistan, ABD’nin yerine, Suriye’nin yeniden inşası için gereken parayı vermeyi kabul etti” müjdesini verdi. Askeri operasyon Türkiye’ye, mali operasyon Suud’a havale. Kaşıkçı cinayeti ile........

© Gazete Duvar