We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gülsün Karamustafa: Geçiş dönemini pek hatırlayan yok

18 11 9
02.08.2020
Gülsün Karamustafa, kariyerini özetleyen 30’u aşkın eseriyle İspanya’nın Valencia Modern Sanat Enstitüsü’nde. Ülkedeki ilk büyük sergisiyle boy gösteren sanatçı, “O günlerde etrafımda olup bitene bakarak, zamanın notunu tutmuş olmaktan memnunum. Hele bu dönem, işlerim paylaşılıp hatırlamaya sebep oldukça, bundan daha da memnun oluyorum,” diyor.

Gülsün Karamustafa’nın kariyerinden seçme yapıtlar, 23 Temmuz ve 18 Ekim 2020 tarihleri arasında İspanya’daki Valencia Modern Sanat Enstitüsü’nde küratör Jose Miguel G.Cortes’in imzasıyla izlenmeye başladı. Sergide, sanatçının ‘Hapishane Resimleri’nden (1972) Mistik Nakliyat’a (1992), Erkek Ağlamaları’ndan (2001) Fragmanları Fragmanlamak’a (1999), Bir Meydanın Hafızası (2015) ve oradan Vadedilmiş Resimler’e (2004) uzanan 30’un üzerinde farklı teknikteki yapıtını bir araya taşıyor. Özgürlükler, kadın hakları, arabesk, ‘kitsch’ olgusu, ekonomik durgunluk, popüler kültür ve toplumsal-bireysel hafıza arasındaki gerilimli ilişki gibi birçok konuyu yapıtlarına aşılayan sanatçının sergisi, Bürosarıgedik katkılarıyla İspanya’da boy gösteriyor. ‘Geçiş dönemini pek hatırlayan yok,’ diyen Karamustafa, sorularımıza yanıt verdi…

Sergi küratörü Jose Miguel G. Cortes’in kariyerinize ve temsil ettiği geçmiş ve gelecek Türkiye’ye bakışını siz nasıl karşıladınız?

Sergi küratörü, aynı zamanda IVAM – Institut d’Art Valencia’nın yöneticisi Jose Miguel G. Cortes’le ilk kez 2017’de yazıştık. O tarihte Küratör Hou Hanru Roma MAXXI’de “Please Come Back, World as a Prison” adlı sergiyi açmıştı ve bu sergi daha sonra Valencia IWAMda yer alacaktı. Bana ait “Hapisane Resimleri”nden 15 tanesi bu sergide yer alıyordu. Ne yazık ki bahtsız bir zamana rastladı. Birlikte çalıştığım galeri kapandığı için envanterle ilgili bir gereklilik yüzünden resimlerin Roma’dan geri dönmesi gerekti. Bu durumu belirterek serginin devamına katılamayacağımı kendisine açıkladık. Resimler İstanbul’a döndü. Fakat daha sonra, Jose Miguel G. Cortes yeni bir düzenleme gerçekleştirdi ve resimler yeniden İstanbul’dan Valencia’ya doğru yola çıktı ve serginin devamına yetişti.

Jose Miguel G. Cortes “Hapisane Resimleri”ni IWAMın koleksiyonuna dahil etmek istiyordu ama o sırada bu 15 resim, Tate Modern’in yeni alımlar listesine girmişti ve bu isteği gerçekleşmedi. Buna rağmen farklı bir seriden iki tane aynı konuda resmi müze koleksiyonuna dahil etti. En çok istediği, benim işlerimle Valencia’da geniş kapsamlı kişisel bir sergi açmaktı. Uygun koşulları oluşturmak zaman aldı ve sergi için 2020’nin Haziran ayı belirlendi.

2020 Şubat’ından bu yana korona virüsü dehşeti........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play