We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Latin Amerika’nın mükemmel sosu: Chimichurri

48 6 7
02.08.2020
Chimichurri genellikle kırmızı et ile servis edilse de, beyaz et ve balıklarla da çok yakışan bir lezzete sahip. Geleneksel olarak bıçakla ince kıyılarak veya havanda dövülerek hazırlanan bir sos, ancak elbette bir blender ile de birkaç saniye içinde hazır etmek mümkün.

Türkiye’de Latin Amerika lokantalarını bulmak çok kolay değil. Dünyanın belki de en iyi et restoranları bu coğrafyada, özellikle de Arjantin’de. Ancak bizim gibi etobur kültüre sahip bir ülkede bu mutfaklara çok fazla bir talep olmuyor, muhtemelen kendi mangal kültürümüz ve esasında bu tür restoranların esas başarısını borçlu olduğu, Arjantin’den gelmiş etlerin mevcut olmaması da muhtemel bir sebep.

Ancak, eğer bir şekilde bu ülkeye şansınız ve imkanınız olup yolunuz düştüyse, ya da bir Arjantin restoranına yurt dışında gittiyseniz, etlerin yanında servis edilen o yeşil ve çok lezzetli sosu tatmış olmanız çok yüksek bir ihtimal. İşte bugünkü konumuz o nefis sos.

Kendisinin adı chimichurri. Arjantin ve Uruguay kökenli, özellikle ızgarada pişirilmiş etlerin yanına servis edilen bir sos. Kelime kökeni olarak, Baskça “gelişigüzel karışım” gibi bir anlama gelen tximitxurri sözcüğünden geldiği........

© Gazete Duvar