We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vatan, millet, Aşiyan

50 44 48
18.02.2021

Leb-a-leb doldurulan hamaset mabetlerinde insan zihninin kavraması güç, duygusunun duyması zor, edebinin kabul etmesi imkânsız bir çürüme yayılıyor. Buna nasıl direnilir, bilmiyorum.

Leb-a-leb bir mitingde, Gezi direnişinde öldürülen Berkin Elvan’ın annesini yuhalatmak, leb-a-leb bir stadyumda IŞİD tarafından gerçekleştirilen Ankara katliamında öldürülenler için yapılan saygı duruşunu ıslıklamak, oğlu için yas tutan bir anneyi leb-a-leb parti kongresine telefon ile bağlamaya çalışmak… Binlerce kişinin gözleri önünde…

Adem ile Havva meseli, insanın, insan olduğunda hissettiği ilk şeyin utanmak olduğunu öğretti yüzyıllarca. Utanmayı iptal ederek, her seferinde, hem de binlerce kişinin önünde bunu yapmak... Binlerce kişiyle birlikte yapılan şiveli şakalara gülmek; yola, köprüye, havaalanına sevinmek…

Bu cümle parçaları nasıl bir fiile kavuşarak tamamlanabilir? Hangi akıl baş edebilir, hangi duyguyla karşılanır, hangi edepçe kabul edilebilir? Düşman olarak, hain olarak gördüğünü insanlık çemberinin dışına atmakla sınırlı değil söylediğim, topyekûn bir yozlaşmadan söz ediyorum. Leb-a-leb doldurulmuş salonlardan, meydanlardan sıçrayan kabalıktan, kibirden, yağmadan; insanın etik varoluşuna, bütün kudretine ve onuruna karşı açılan bir cepheden bahsediyorum. Bu cephede nasıl savaşılır?

Ahmet Telli’nin insan onuruna en ağır saldırı olan işkenceyi resmettiği dizeleri geliyor aklıma: “Bataklıktaki suyun da bir su yanı vardır, çürüyen bir bedenin bile dayanılabilir kokusuna.” (1) Peki bununla nasıl baş edilir, insan kalarak?

Bunu yapmayı başarabilen birkaç kişiyi, insan onuruna sahip çıkmayı becerebilen ve bugün ağır bir saldırının altında olan insan hakları savunucularını izlemek, onların gördüğüne bakmak, seslerini duymak gerek mutlaka. Hep birlikte onlardan öğrenmek gerek. Onlara sarılmak gerek.

Yalçın Küçük, 1984’te yayımladığı Aydın Üzerine........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play