We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Unuttunuz, ama bir anayasamız var!

36 20 11
11.03.2021

Yeni anayasa yapma iddiası, AKP ve MHP Genel Başkanları ile TBMM Başkanı tarafından gündemden düşmeyecek şekilde sık sık dile getiriliyor. TBMM Başkanı, en son “parlamenter sisteme geçmek için de anayasa değişikliği gerekli” dedi. Yeni anayasa söylemi, hepsi tek bir hedefe yönelecek birçok alanda pazarlığın zeminini kuracak bir politik stratejinin merkezine oturtulacak gibi görünüyor. Seçim sistemi, siyasal partiler yasası ve hatta hükümet sistemine ilişkin AKP-MHP ittifakından gelecek her öneri bu hedefe, iktidarda kalma hedefine dönük olacak.

İktidar ittifakının en mahir olduğu alan özel çıkarlarını savunmak için karşısındakini çektiği pazarlıkları kendi yararına kullanabilmek. Kurdukları pazarın koşullarını devlet gücü ile belirledikten sonra eşit koşullarda girmedikleri pazarlıklardan kârlı çıkacaklarını biliyorlar. Dolayısıyla asla kamusal bir müzakere ortamında yer almıyor, özel çıkarlarını gizli kapaklı konuşuyor, karar veriyor ve verdikleri kararı kamusallaştırıyorlar. Bu nedenle başta Erdoğan olmak üzere hiçbir AKP’li yönetici, hatta üst düzey bürokrat partinin belirlemediği sorabilme ihtimali olan bir gazeteciyi muhatap almıyor. Parlamento’nun denetim yollarının kullanılmasına izin vermiyor. Bu, öyle bir düzeyde ki sıradan kamu görevlilerinden “bağımsız” yargıçlara varana kadar kimse tartışmalı bir konu, AKP-MHP ittifakında karara bağlanmadan kendi kararını veremiyor. Bu kararların nasıl alındığı hususu bilgimiz dâhilinde değil, hangi kurulların nasıl işletildiğini bilmiyoruz, öğrenme şansımız yok. Ama örneğin büyük kamu ihalelerin gerçekleşme biçimlerinden kararların ne için ve kim için alındığını; üst düzey kamu görevlisi atamalarından hangi amaçların güdüldüğünü, kurumlara ilişkin düzenlemelerden özel çıkarların hangi araçlar kullanılarak kamusal olarak finanse edildiğini izleyebiliyoruz.

Üzülecek haldeki kamu görevlileri bir kuralın nasıl uygulanacağına ilişkin genelge ve tebliğlerdeki değişiklik hızını ve bunlardan doğan çelişkileri takip etme zorluğunu bırakın, kanun ve kararnamelerin hızına dahi yetişemiyorlar. Yetişseler bile başka bir sorun........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play