We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SS kanunları anayasalaşacak mı?

42 39 24
04.02.2021

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “belki şimdi Türkiye’nin yeni bir anayasayı tartışma vakti gelmiştir” sözünün ardından “yeni sisteme müzahir (koruyan) ve müstahak (layık) bir anayasanın yazılması mecburiyet” ifadesini dile getirdi. Türk-İslamcı koalisyon uzun zamandır oyunu böyle kuruyor. Hakem ayarlanıyor, sunucu ve yorumcuların kimlik tespitine göre belirlenmesi yöntemiyle temizlenen sahaya gerekmedikçe seyirci alınmıyor, rakibin tam kadro çıkması federasyon kararlarıyla engelleniyor, oyunun kurallarında gerekli değişikler yapıldıktan da sonra oyun başlatılıyor. Erdoğan işaret ediyor, Bahçeli savaş borusunu çalıyor.

Yeni anayasa tartışması başlatma borusunun Bahçeli tarafından çalınması, severek hatırladığım bir öğrencimize ait ifadeyi anımsattı. 2011’de yeni anayasa tartışmalarının Parlamento’da Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurularak somutlaşmasının ardından kürsü hocam Murat Sevinç, öğrencilerle gönüllülük esasına dayanan bir seminer dizisi başlatmaya karar vermişti. Böylece giderek büyüyen bir sayıyla her hafta toplanılan, gönüllü katılımın not alma gibi kaygılarla girilen derslerden çok daha çekici olduğunu ve sorumluluk gerektirdiğini kanıtlayan, üniversitelerin özerk ve demokratik kurumlar olarak alanlarına ilişkin konularda söz alma geleneği sürdürme amacını taşıyan, öğrencilerin tartışmalarından ve alanın uzmanlarının yaptıkları sunumlardan oluşan 12 seminer ortaya çıktı. Seminerler, Mülkiyeliler Birliği tarafından 2012 yılında Mülkiye Öğrencileri Anayasal Sistemi Tartışıyor başlığı ile yayımlandı. Bu seminer dizisinin başlangıcında bir öğrencimiz konuşmaların ortasında ayağa kalkıp “bu havada anayasa tartışılmaz, anayasa yapılmaz” diyerek söz almıştı. Murat Hoca ile birbirimize bakıp ülkenin sert siyasal gündemine vurgu yapmış olabileceğini düşündüğümüzü hatırlıyorum. O günlerde Cebeci’nin havasında bol miktarda biber gazı da bulunuyordu. Ama öğrencimiz sözünün devamında bildiğimiz havayı kastettiğini açıkladı; kirlenen, insan dışındaki canlılara hayat hakkı tanımayan, insan hayatını riske atan havayı. Böyle bir hava varken önceliğimizin bu olması gerektiğini iddia etmişti. Bütün seminerlerle katılmaya devam etti ve yeri geldikçe de uyarısını sürdürdü.

Müellife hakkını teslim ettikten sonra yeni bir içerikle tekrar edelim: “Bu havada anayasa yapılmaz”. Yazılamaz demiyorum, Orhan Aldıkaçtı yazmıştı. Burhan Kuzu öldü ama Ahmet İyimaya var. İyimaya’nın kariyerinde Kenan Evren’in avukatlığını yapmışlığı da var. Aldıkaçtı’nın görevini layığı ile yerine getirebilir. O olmazsa Şentop olur, 2017 rejim değişikliği sırasında anayasa komisyonunda gösterdiği başarı Aldıkaçtı’nın Danışma Meclisi performansı kadar etkileyiciydi. Kabul ettirilemez de demiyorum. Darbecilerin Danışma Meclisi’nden hallice bir parlamentomuz var, orada bir konuşulur, Milli Güvenlik Konseyi’nin yerini doldurmakta eksiklik göstermeyecek Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu’nda karar verilir. Anayasa önerisine muhalefet edenler terörist olarak suçlanınca ve seçimin kuralları aksiliğe mahal vermeyecek biçimde belirlenince halk oylamasında kabul dahi edilir. Bu arada CHP de önerilere........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play