We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekmekle oynamak

42 10 23
17.12.2020

2020 yılının Ekim ayının sonunda AKP Genel Başkanı olarak partisinin olağan kongresine katılmak için Malatya’da bulunan Erdoğan’a esnaf seslenmişti: “Eve ekmek götüremiyoruz!”. Erdoğan esnafa, “bu bana çok abartılı geldi” diyerek çay fırlattı. Keyif çayı olduğunu vurgulayarak. Bu tarihi sahnenin bir hafta öncesinde iktidar ittifakının diğer kanadı MHP’nin Genel Başkanı Bahçeli ekmek fiyatlarındaki artışa tepki olarak askıda ekmek kampanyası başlatmıştı. Parası olan fazla ekmek alacak, ekmek almaya gücü yetmeyen bu fazladan nasiplenecek gibi “yaratıcı” bir fikirle. Ekmek, Bahçeli’nin kısa ömürlü askıda ekmek kampanyasından iki ay sonra TBMM gündemindeydi. Tutanaklara geçen diyalog eksiksiz biçimiyle şöyle:

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay: “Millet aç deyince hoplamayın. Arkadaşlar millet aç, perişan. Evet! Herkesin midesine bir şey giriyor; kuru ekmek giriyor.”

AKP milletvekili Şahin Tin: "O zaman aç değil demek".

Cumhurbaşkanı’nın 15 Aralık 2020’de kabinesini toplamasının ardından yaptığı esnafa destek açıklamasını sosyal medyada yayımlamasının ardından, açıklamanın altına en fazla yazılan kelimeydi ekmek. Fransız Devrimi öncesinin halk tarafından pek sevilen maliye bakanı Necker’in sözlerini hatırlatırcasına: “halk ekmek pahalılığı konusunda hiçbir nedeni anlamayacaktır.”

Yirminci yüzyılın en önemli tarihçilerinden, eserleri tarih disiplininin sınırlarını aşarak sosyal bilimleri önemli ölçüde etkilemiş Fernand Braudel, buğdayın insanlık tarihindeki seyrini yazarken Necker’in sözlerindeki haklılığı vurgular. Yeni taş çağında........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play