We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Anayasal düzeni ortadan kaldırmak

85 67 30
17.09.2020
Süleyman Soylu ne yapıyor? Anayasa’yı yorumlamakla görevlendirilmiş ve bu konuda tek yetki sahibi olan Anayasa Mahkemesi’nin hoşuna gitmeyen kararlarına karşı, onu korumakla görevli kolluğun bağlı olduğu bakan sıfatıyla Mahkeme Başkanı’nın korumasız dolaşamayacağını ima ediyor. Anayasa Mahkemesi kararlarının -dolayısıyla Anayasa’nın- kendine engel olduğunu söylüyor.

Süleyman Soylu kim? AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık kullandığı “sen kimsin ya” nidasındaki retorik ile anlaşılmasın. Kim, hukuki statüsü ne? Anayasa bunu tespit ediyor. Hangi anayasa? Olağanüstü hal döneminde 16 Nisan 2017 plebisiti sonrasında kabul edilmiş, AKP-MHP ittifakının olağanüstü hal anayasası. Diyor ki bakanlar Cumhurbaşkanı’na karşı sorumludur. Cumhurbaşkanı tarafından atanır, onun tarafından görevden alınır. Dolayısıyla, bakanın hiçbir siyasi sorumluluğu yok, Cumhurbaşkanı’nın memuru. Bir bakanın her icraatından siyasi olarak sorumlu olan da Cumhurbaşkanı. Peki cezai sorumluluğu var mı? Anayasaya göre TBMM bakanların görevleri ile ilgili işledikleri suçlardan dolayı soruşturma açabilir, eğer TBMM kabul ederse bakan Yüce Divan’a sevk edilir. Kararı Yüce Divan verir. Yüce Divan ne? Bakanı, görevi ile ilgili suçlardan dolayı yargılayacak olan Anayasa Mahkemesi’nin yargılama esnasındaki sıfatı. Peki bakan artık görevde değilse ne olacak? Görevde olmasa da bakanlığı sırasında görevi ile ilgili suçlar nedeniyle aynı süreç işleyecek.

‘CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA’

Süleyman Soylu ne yapıyor? Yasama üyesini tehdit ediyor, sonra da güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğu yasama üyesi saldırıya uğruyor. Olağan dönemde sınırlayamayacağı hakkı genelge ile sınırlayarak sokağa çıkma yasağı ilan ediyor, yürürlüğe........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play