We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gütenberg’den bu yana yayıncılık için en iyi zaman!

20 29 0
21.10.2019
İnternet dizileri, sosyal medya ve değişen gündelik alışkanlıklar tüm dünyada kitap sektörünü durgunluğa itiyor. Buna karşı çareler arayan yayıncılar, edebiyat dışı türlere ağırlık veriyor. Nitekim Frankfurt Kitap Fuarı’nın yıldızı, araştırma inceleme kitaplarıydı ve kimi yayıncılara göre aslında insanların hakikate, yani kitaba ihtiyacı hiçbir zaman şimdiki kadar büyük olmamıştı.

Frankfurt Kitap Fuarı’nın ilk günü, dünyanın en büyük yayın gruplarından Penguin Random House’un CEO’su Markus Dohle, görkemli standta görevli ekibe yaptığı konuşmada içinde bulunduğumuz dönem için “Güntenberg’den beri yayıncılık için en iyi zaman” demiş. Dohle’un bu motivasyon konuşmasının ardında dinlemeye değer bir fikir var. Ama açıkçası dünya yayıncılık endüstrisinde Markus Dohle ile aynı fikirde olan pek fazla kişi olmadığını da söylememiz gerek.

Fuarda, Amerika’dan Avrupa ve uzak doğuya dünyanın farklı yerlerinden gelen pek çok yayıncı ve ajansla görüşme fırsatı buldum. Hemen hepsine yönelttiğim ‘işler nasıl gidiyor’ standart sorusuna, neredeyse hep aynı yanıtı aldım: “Durgun”.
Amerikalılar siyasi çalkantılardan dertli, Avrupalılar dünyanın gidişatından, uzak doğulular ise yeni gençlikten, ama neticede herkes kitap satışlarının olduğu yerde saydığı konusunda hemfikir. Yıllardır hep büyüme içinde olan dünya yayıncılık endüstrisi son dönemde bir durgunluk içine girdi. Eskisi kadar sık, uluslararası çok satan yazar çıkmıyor. Frankfurt Kitap fuarlarında birkaç yıldır herkesin peşinde koştuğu büyük kitapların sayısı azalıyor. Bu gelişmenin temel nedeni teknolojik değişim ve insanların boş zaman alışkanlıklarının farklılaşması. Almanya’da yapılan bir araştırmada yetişkinlerin üçte ikisi interneti hayatının vazgeçilmezi olarak tanımlıyor. Bunda şaşılacak bir şey yok elbette. Hepimiz için geçerli bir durum. Ama özellikle akıllı telefonlarla birlikte yaygınlaşan sosyal medya kullanımı ve video izleme alışkanlıkları, kitapların kaderini hissedilir oranda etkilemeye başladı. Kitap okuyucusunun önemli bir kısmı artık zamanını internet üstünden video ve film seyrederek ya da Netflix dizileri arasında gezinerek geçiriyor. Dijital platformlardaki sayısız seçenek, başka dünyalara sığınıp iyi bir hikaye ile vakit geçirmek isteyen bireylerin romanlardan uzaklaşmasına, kitapları daha az eline almasına neden oluyor.
Görüştüğüm İngiliz bir yayıncı “Artık metroda kitap okuyan birini neredeyse hiç görmüyorum. Eskiden herkesin elinde mutlaka bir gazete ya da dergi olurdu” diye anlatıyor. Toplam satışların 1996 yılının yarı seviyesine düştüğü Japonya’dan bir yayıncı........

© Gazete Duvar