We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Soğan deposu basanlar ve 'Ölü Canlar'

101 118 511
27.11.2018
Market raflarındaki acı gerçeğin nedeni nedir? Bir zamanlar toprağı kazsan çıkan patates, soğan ne ara güvenlik güçlerinin 'operasyon nesnesi' haline geldi? Bu soruların yanıtı, Türkiye'nin yaşadığı bir 'Ölü Canlar' hikayesidir aslında. Nasıl mı? Trakya'ya bakın. Göz kamaştıran Kırklareli Ovası'nda tarım arazilerinin tek elde toplandığı bir 'derebeylik' yükseliyor. İktidar yeni Trakya haritasını ayçiçeği, buğday, çeltikle değil betonla çiziyor...

Gogol’ün ‘Ölü Canlar’ romanının kahramanı Çiçikov, köy köy dolaşıp toprak sahiplerinin kölelerini satın alır. Ama yaşayanlarla değil, ölmüş olanlarla ilgilenir. Toprak sahipleri bu ticari girişimi tuhaf karşılasa da, teklifi sevinçle kabul ederler. Oysa Çiçikov’un hesabı başkadır. Bürokrasinin karanlık dehlizlerinde ölü kölelerin ranta çevrilebildiğini keşfetmiştir. Kısa sürede binlerce ölü canı, yüz binlerce rublesi olur…

Gogol’ün muhteşem alegorisi, toprak rantının bir ülkeyi nasıl çürüttüğüne, yozlaştırdığına ve türlü ahlaksızlığa yol açtığına dair çok şey anlatır. Şu günlerde şeker fabrikalarını satıp yerine cezaevi yapmakla övünmenin ya da pahalılığın müsebbibi olarak bir avuç soğan üreticisinin deposunu cehaletle basmanın çok şeyler anlatması gibi. Ne var ki, Türkiye’de yaşananlar birer alegori değil.

Gıda hayati bir sorun artık. Gördüğü her karış toprağa, her ağaca, her bitkiye rant şehvetiyle yaklaşan bir anlayışın yol açtığı tahribatın belki de en hafif sonucu, market raflarındaki pahalılık. Asıl tehlike gıdaya ulaşma hakkının ilga edilmesi. Bir gıda krizinin tohumlarının göz göre göre ekilmesi.

Depo basmanın, esnafa tehdit yağdırmanın gıda güvenliği ile ilgisi olmadığını iktidar da biliyor aslında. Bütün mesele, “Bu hale nasıl geldik?” sorusunu hunharca işlettiği bir retorik tezgahında lime lime ederek anlamsızlaştırmak. Buğday ithalatının üreticiyi bitirdiğini söyleyen muhalefet liderini yalancılıkla suçlayıp, ardından, halkın yararı için daha fazla ithalat sözü vermek bunun son örneğiydi, mesela.

Peki gerçekten market raflarındaki acı gerçeğin nedeni nedir? Bir zamanlar toprağı kazsan çıkan patates, soğan ne ara güvenlik güçlerinin ‘operasyon nesnesi’ haline geldi? İşte bu soruların yanıtı, Türkiye’nin yaşadığı bir ‘Ölü Canlar’ hikayesidir. Nasıl mı?

***

Birkaç yıldır Trakya’da köylüler, ziraat odaları ve konuya duyarlı vatandaşlar çok tehlikeli bir gidişat konusunda hepimizi uyarıp duruyor. Bölgede verimli tarım arazilerinin neredeyse yüzde 2’sinin tek bir kişinin eline geçtiğini söylüyorlar. Gerçi iş söylentiyi aştı, resmi verilerle de kanıtlandı.

Gelin olayı en başından alalım…

Yıl 2007… Atatürk’ün talimatıyla kurulan ilk yerli tohum merkezi Kırklareli’ndeki Sarımsaklı Tarım İşletmesi zarar ediyor gerekçesiyle satışa çıkarıldı. Küçük çiftçiye destek için kurulmuş tohum........

© Gazete Duvar