We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SBK’de skandal bitmiyor: ‘Sehven’ şirket nasıl satılır?

212 352 0
26.07.2021

Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) daha güçlü birilerinin “paravanı” olduğuna dair kanıtlar, başından beri ortadaydı zaten. MASAK raporunun geciktirilmesi, mal varlığı tedbirinin ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması öyle birkaç hâkimin, bürokratın maharetiyle olacak iş değildi. Milyonlarca dolarlık çark, ayakkabı boyacılığından gelmiş birinin çeviremeyeceği kadar büyüktü. Nitekim kendisi kaçtığı halde şirketleri tıkır tıkır faaliyetini sürdürdü, içleri boşaltılıp mülkler başkalarına devredildi. Öyle ki, Türkiye skandallardan başı dönmüşken sistem hâlâ işlemeye devam ediyor. Nasıl mı?

İşte biz SBK, “ABD’ye mi Türkiye’ye mi iade edilecek?” sorusunun peşinde koşarken, onun en büyük şirketi oradan oraya dolaşıp duruyor. Üstelik akıllara ziyan yöntemlerle…

***

SBK Holding’in en dikkat çekici satın almalarından birisi, 1988’de kurulan Türkiye’nin önemli sigorta şirketlerinden Unico Sigorta’ydı. İlk kurulduğunda ismi Commercial Union Sigorta AŞ’ydi. 2004’te Aviva’ya dönüştü. 2014 yılında ise Unico Sigorta’nın tek hâkimi Kibele BV oldu. Hollanda’nın Amsterdam kentinde kurulu bu şirketin ortakları arasında, Almanya ve Hollanda kalkınma bankaları da bulunuyordu.

İlk 10 sigorta şirketi arasında yer alan Unico’nun, medyada “hayırsever iş insanı” diye lanse edilen Sezgin Baran Korkmaz tarafından ele geçirilme süreci 2019 yılında başladı. SBK Holding, o yıl Heksagon Mühendislik’in yüzde 79,74 hissesini satın aldı. Heksagon, 2006 yılında Kıraça Holding’in sahibi İnan Kıraç ve Jan Nahum tarafından kurulmuştu. İnan Kıraç, 2017 yılında şirketten ayrılmıştı.

Bu satın alma üzerinden SBK’nin, Unico Sigorta operasyonu da başlamış oldu. 2019’un sonunda Heksagon Mühendislik’in, Unico Sigorta’nın yüzde 75 hissesini satın aldığı açıklandı. Böylece SBK, Heksagon üzerinden Unico Sigorta’nın da hâkim ortağı haline geldi.

Burada bir bilgiyi aktarmak önemli. Sigorta şirketlerinin hisse devirleri sıkı kurallara tabidir. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın incelemesi ve onaylaması gerekir. Heksagon’un hisseleri devralmak için yaptığı başvuruya, Hazine ve Maliye Bakanlığı 21 Nisan 2020’de izni verdi. Sonrasında Rekabet Kurulu tarafından bir inceleme daha yapıldı. Heksagon vasıtasıyla SBK Holding’in, Unico Sigorta’da da hâkim ortak haline gelmesi üzerine Rekabet Kurulu devreye girdi ve 25 Haziran 2020 günü satın alma işlemini........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play