We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Paramount'ta yeni belge: Oteli kara para davasından kim çıkardı?

56 177 9
13.09.2021

Sezgin Baran Korkmaz (SBK) hakkında yargı süreci devam ediyor. Avusturya da Türkiye’nin iade talebini kabul etti zaten. İş hukuki yoldan ilerliyor görünüyor yani. Peki gerçekten öyle mi?

Yeni ortaya çıkan iki belge, Paramount Otel’in de kara para soruşturmasına dahil edildiğini, el koyma kararının alındığını ama sonra bu kararın da hızla kaldırıldığını gösteriyor.

SBK davasının başından beri işleyen şüpheli gidişatını bir kez daha hatırlayalım önce…

***

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 Eylül 2020 günü SBK’nın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında yürütülen kara para soruşturması kapsamında, tüm mal varlıklarına el konulması için 10. Sulh Hakimliği’ne talepte bulundu. 9 Ekim 2020 günü de hakimlik kararı ile el koyma işlemi gerçekleşti.

Sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, 6 Ekim tarihli kararıyla tedbirleri resen kaldırdı. 7 Kasım 2020'de de SBK hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı, 7'inci Sulh Ceza Hâkimi Ramazan Çiçek tarafından kaldırıldı.

Ne olduysa 30 Kasım 2020’de bir kez daha tedbir kararı alındı. Ve 29 Aralık 2020’de SBK’nın şirketlerine operasyon yapıldı, 11 kişi gözaltına alındı, 8 kişinin ise yurtdışında olduğu tespit edildi. Onlardan biri de SBK’ydı. Fakat Peker’in ifşaatıyla ve SBK’nın da kendi beyanıyla ortaya çıktı ki, 6 Aralık'ta yurtdışına çıkmadan önce 5 Aralık'ta SBK, İçişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı. İddia hakkındaki soruşturma konusunda uyarıldığıydı.

Aktardığımız kronolojiyi tercüme edelim şimdi: ABD bastırdığı için mecburen kara para soruşturması açılıyor. Şirketlere filan el konuluyor. Lakin bir güç devreye girip, “kara paraya rastlamadık” dedirtiyor. Bir ay sonra “Aaa meğer kara para varmış” diyerek yine aynı şirketlere el konuluyor. Bir tanesi hariç: Paramount Otel!

Gözümüzün önünde duran bu tuhaflık hâlâ devam ediyor üstelik.

SBK’nın elinin değdiği her şirket, uçaktan yata her türlü mal varlığı şu anda dava konusuyken, niye Paramount Otel’in adı hiç geçmiyor? Mesela; ABD’deki Utah savcılığının 21 Haziran 2021 tarihli yazısında el konulacaklar arasında Mega Varlık’ın 2018’de sattığı Kervansaray Otel bile saydığı halde, halen elinde bulunan Paramount Otel neden yokmuş gibi........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play