We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Paramount Hotel’den Özbekistan’a: Bir suç otobanı

279 362 129
12.06.2021

Ölene dek iktidarda kalan İslam Kerimov, SSCB sonrası Özbekistan’ın ilk devlet başkanıydı. Afganistan’a müdahale esnasında ABD’ye verdiği üs karşılığında zorba siyasetine, Batı’dan cömert bir tolerans satın almıştı. Ta ki 2005’te Putin’siz iktidarda kalamayacağını anlayıp, dümen kırana dek. Tartışmalı referandumlarla görev süresini uzatarak 26 yıl hüküm süren Kerimov, cumhuriyetten tek adam rejimine uzanmış bir siyasi kariyerdi. Ardında Asya’nın en berbat rejimlerinden birisini miras bırakarak, 2016’da öldü. İşte o lanetli mirasın bir parçası, Türkiye’yi sarsan bir skandalın ortasında boy gösteriyor şimdi: Botır Rakhimov.

Paramount Hotel’in şaşkınlık veren “çökme” hikayesini çoğunuz dinlemiş veya okumuşsunuzdur. Otelin ilk sahibi Atilla Uras’ın kızı Yasemin Uras ayrıntısıyla Zanka TV’ye anlattı. Uras’ın iddiası akıllara durgunluk vericiydi gerçekten. “Kırmızı bültenle aranan Rus mafyasının parasını aklayan Botır Rakhimov otelimize çöktü… Bir de Rakhimov’un yanında Cihan Ekşioğlu diye biri türedi. Ekşioğlu, babamın vefat ettiği gün otelimize tankla girdi” diyordu.

Hikayenin devamı daha da karmaşıklaştı.

Otelin sonradan Sezgin Baran Korkmaz’a geçtiği, orada hakimleri, gazetecileri ağırladığı ortaya çıktı. Böylece SBK Holding meselesinin içeride ve dışarıda bambaşka yerlere uzandığını, Peker’in videoları ile önümüze düşen kayaların sadece “yerli suç şebekesinden” kopmadığını öğrenmiş olduk.

Peker, ifşaatlarına belki bireysel bir hesaplaşma maksadıyla başladı ancak, iş giderek “Türkiye çamaşırhanesi”nin ana kolonlarını ortaya seren uluslararası bir boyuta evriliyor. Nasıl ki Yalıkavak Marina’nın aynasından, Azerbaycan oligarşisinin dahil olduğu aile fotoğrafını görmüşsek; Paramount Hotel’in serencamı da Dubai aktarmalı Özbekistan oligarşisinin bir resmini çiziyor bize.

Hadisenin bu yönüne odaklanalım biraz. Üzerinde az durulan “Rahkimov kimdir ve Türkiye’nin gündemine nasıl girmiştir?” sorununun yanıtını, Özbekistan’dan başlayıp biraz mafya, biraz turizm, biraz magazin sayfalarında gezinerek arayalım.

***

Şu sıralar Özbekistan da Kerimov ailesinin ortalığa saçtığı cerahatlerle meşgul. Kerimov’un ölümünden sonra devlet başkanı olan Şevket Miziyovev’in iktidar mimarisi de pek bir şeyi değiştirmedi. Her ne kadar Kerimov’un kızlarının yurtdışına........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play