We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Memleket mezatta: Acele satılık kamu mülkü!

177 375 107
20.04.2021

En az “128 milyar dolar nerede?” kadar önemli bir başka soru daha var: Her ay milyonlarca metrekare Hazine arazisi kimlere satılıyor? Yoksulluğun ve işsizliğin dehşet verici düzeye çıktığı, patates çuvallarına hücum edildiği bir dönemde “arazi mezatı”nın en değerli malları, ekonomik güce sahip hangi kesimler arasında paylaşılıyor? Niğde’nin köyündeki samanlıkla Bodrum’un kıyıları aynı anda görücüye çıkıyor çünkü. Öylesine bir acelecilik var ki takip etmek hayli zor.

Ülkenin geleceğini karartacak vahim gelişmelerden birisi bu arazi satışları. Hem tarımsal üretim ve gıda güvenliği riske atılıyor, hem de kamu mülkiyeti hızla özel servete dönüştürülüyor. AKP’nin Türkiye’nin geleceğinde yarattığı kara deliklerden birisi de budur işte.

***

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün ihale ilanlarına bakılırsa, sadece 10 gün içerisinde 1103 taşınmaz daha satılacak. Yüzölçümü 2 milyon 132 bin 700 metrekareyi buluyor. 6 bin 779 taşınmaz ise aktif ilanda. İçinde arsa-arazi, tarla, çalılık, ham toprak, konutlar, bağlar vs. var. Ama ekonomik krizle beraber esas dikkat çeken satışlar deniz kıyıları, koylar gibi turizm rantının yüksek olduğu bölgelerden geliyor. Çoğu zeytinlik ve yeşil alan, orman arazilerinin sınırında veya içinde, hatta koruma bölgelerinde bulunan yerler. Mesela en son Datça’nın gözde koylarından Kargı’daki Hazine arazisi ihaleye çıktı. Benzer ihaleler Alaçatı, Kaş, Çeşme, Bodrum gibi turizm ve inşaat şirketlerinin yıllardır gözünü diktiği yerler için de peş peşe açılıyor.

Gelin madde madde kamu mülklerinin nasıl elden çıkarıldığının bir fotoğrafını çekelim…

Hazine taşınmazlarını elden çıkarmak için akla gelebilecek her yol açılıyor. Turizm Teşvik Kanunu, Kıyı Kanunu gibi pek çok kanunda yapılan değişiklikler ile TOKİ’ye devirler, kentsel dönüşüm gerekçesiyle rezerv konut alanları yaratmak, sanayi teşvikleri, tarım ve ağaçlandırma bahanesi, inşaatçılarla gelir ortaklığı, 2B gibi onlarca farklı yöntem kullanılıyor.

İktidarın hedefindeki arazi miktarı ise korkunç........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play