We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Göcek’in adaları kime verildi?

152 102 0
28.05.2021

Kıyılar, koylar, koruma altındaki doğa parçaları olağanüstü hızlandırılmış bir yıkım sürecine maruz kalıyor. Belki de yolsuzluktan, hırsızlıktan daha fazla insanın içini acıtan bir durum bu. Gidenin geri gelmeyeceğini, betona gömülenin artık yaşam şansı bulmayacağını biliyoruz çünkü. İşte size yeni bir yıkımın daha fotoğraflı-animasyonlu hikayesi…

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek’in koyları, adaları dünyaca ünlü zaten. Körfezde küçük küçük birkaç adanın uç uca eklenmesiyle oluşan Yassıcalar Adaları da onlardan birisi. İstisna sahiliyle, çam ve zeytin ağaçlarıyla, göletiyle herkese açık doğal SİT alanı. Orada yıllardır bir ailenin işlettiği derme çatma barakadan oluşan işletme vardı.

Fethiye Belediyesi 9 Nisan günü barakayı yıktı. Açıklamada, üç hafta önce Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün kaçak yapıyı tespit edip belediyeye ilettiği belirtiliyordu. Bu cümledeki esas özneyi tekrar vurgulayalım: Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü!

Niye olduğuna döneceğiz. Aşağıdaki fotoğraflar, barakanın sahiplerini ve yıkımı gösteriyor:

Normalde SİT alanını tahrip edecek her türlü yapılaşma ve paralı işletme elbette yasak. Haliyle ailenin işlettiği derme çatma baraka da kaçaktı. Ama 19 yıldır çevreye nasıl yaklaştığını bildiğimiz bir iktidar olduğu için, “koruma” adına dahi olsa atılan her adıma şüpheyle yaklaşmayı öğrendik. Hele Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü devreye girmişse, büsbütün şüphelenmek lazım. Niye mi?

Muğla’da korkunç bir doğa ve kıyı talanı sürüyor. Ne döndüğünü merak edenler; mimarlar, sivil tolum kuruluşları, hukukçular, aktivistler ve yöre halkının beraberce kurduğu Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) internet sitesine bakabilir:........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play