We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Biz Peker videosu beklerken, Paramount Hotel Singapur’a uçtu!

105 306 0
21.06.2021

Sezgin Baran Korkmaz (SBK) olayı gayya kuyusu. Skandalın kavşak noktasındaki Paramount Hotel, siyasi ve iktisadi çürümenin abidesi olma yolunda hızla ilerliyor. Sadece rüşvet ve kara para meselesini barındırmıyor çünkü; türlü şantajları, mala çökmeleri, ihale pazarlıklarını da içeriyor. Siyasetçiler, gazeteciler, emniyet müdürleri, bürokratlar, silah tüccarları… Medya tetikçilerinin masasında, “Mavi Vatan” mimarı emekli paşa da boy gösteriyor. Salkım saçak bir skandal bu. İşin fazla dallanıp budaklanmasını istemeyecek olanların sayısı hayli fazla.

Dolayısıyla otelin etrafında kapkaranlık bir ağ örülü. Skandalın SBK, Veyis Ateş ve Süleyman Soylu’nun ötesine geçmesi için ağın ilmek ilmek çözülmesi lazım. Çözülür mü peki?

Yanıt için, gözümüzün önünde duran ama bir türlü netleştirilemeyen başka bir sorudan yola çıkmak lazım: Meşhur Paramount Hotel şu anda kimin? Daha da önemlisi otel, bina olarak Bodrum’da duruyor da “varlığı” nerede? ABD’nin önceki gece yayımladığı ve el konulmasını talep ettiği listede açıktan niye yer almıyor? Mesela; aynı bölgedeki Kervansaray Otel’e el konulması istenirken, Paramount Hotel bulunmuyor. Çünkü MASAK raporunda SBK Holding ile bağlantılı şirketlerin hesapları incelenirken, otelin adı dahi anılmadı. Düğüm de burada başlıyor işte.

Ortada kara para davası varken, kamuoyu '10 milyon Euro rüşvet' iddiasıyla çalkalanıp Peker 'çökme' hikayeleri anlatırken, kısa süre önce oteli de kapsayan bir mülkiyet değişimi gerçekleşti. Önce özet bir döküm yapalım.

***

Paramount Hotel’in arazisi Hazine’ye ait, üst kullanım hakkı 49 yıllığına Ufuk Turizm’e, Atilla Uras’ın şirketine verilmişti. Oteli de Uras inşa etmişti. Bodrum Tapu Müdürlüğü’nün resmi verileri şöyle:


Tapuda hâlâ “devlet ormanı” olarak geçmesi başlı başına hazin bir durum esasında. Hikayenin yayınlanan kısmını özetleyelim: Ufuk Turizm hisseleri “çökme” ile önce Özbekistan kökenli bir Rus’a geçiyor. Ardından Turan Avcı çıkıyor sahneye. 2017 yılında, CNN Türk yayınında oteli aldığını açıklıyor. 2019’a gelindiğinde SBK devreye giriyor. İşletme hakkı olan şirketin hisselerini Polonya ve Çekya bağlantılı başka bir şirket üzerinden devralıyor. Aynı dönemde otel sahibi olarak karşımıza çıkan isim “tanklı baskın” iddiasının aktörü Cihan Ekşioğlu. O da ikinci “çökme”nin merkezinde. Bugüne kadar otelde bedava kalan herkes onun ismini verdi zaten. Şu anda oteli işleten ise Be Premium Bodrum adıyla Şaban Kayıkçı. Saray’a uzanan ilişkilere sahip.

Şimdiye kadar duyduğumuz ana aktörler böyle. Her birinin birbiriyle ilişkisi, resimleri filan........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play