We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bebek Korusu’nun ‘tapulu’ oligarkı

110 63 0
15.06.2021

Fazlasıyla karışık görünüyor her şey. İsimler, şirketler, olaylar üzerimize boca ediliyor sanki. Takip etmek bir yana, her adımda ortaya çıkan yeni ilişkilerle genişleyen meseleleri anlamak gittikçe zorlaşıyor. Oysa tanık olduklarımız, normal işleyişten birer sapma değildir. Bizatihi Türkiye siyasetinin ve sermaye ilişkilerinin en çıplak halidir. Bugün “tertemiz” köşesinde olan biteni izleyen patronların servetleri de “çökme”lerle dolu çünkü. Marx’ın söylediği gibi; para bir yanağında kanla doğuyorsa, sermaye tepeden tırnağa kana bulanmış halde gelir. Sözün hakkını Türkiye sermayesinin fazlasıyla verdiği muhakkak.

Mafya, patronlar kulübünün bir parçasıdır. İş alanları, piyasanın çelişkilerinden doğar. Sermaye sahipleri için çarkları hızlandıran faydalı aparatlardır. Mesela; bir ihalede rekabeti bitirebilir, bir mülkün el değiştirmesini sağlayabilir, bir ormanı yakıp otele uygun hale getirebilir, sıcak para ihtiyacını giderebilir veya grevdeki işçiyi, toprağını savunan köylüyü dövebilir. Olağanüstü halin etkili gücüdür onlar.

Dolayısıyla, “her servetin altında bir suç yatar” diyen Balzac’ın öğüdünü dinleyip, suçla mülkiyet arasındaki ilişkiyi açığa çıkarabilecek her ipucunu izlemek lazım. Zira suç, eninde sonunda patronlar kulübünün saygın bir üyesinin servetinin temeli haline gelecektir. Bakın, Bodrum’un en lüks otelinin, en büyük marinasının altından neler çıktı. Turizm kralı, inşaat devi diye dolananların çıkınında daha neler var........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play