We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

310 milyon dolar ‘kara para’ ve bazı sorular

284 181 72
11.05.2021

Arkasında İsviçre dağları ve eteklerindeki gölün muhteşem manzarası. Verandadaki masada türlü meyve ve içecek ile beraber bir bilgisayar var; elinde kalem, ha bire bir şeyler yazıyormuş gibi yapıyor. Kamera hafifçe çevresinde dönerken, başını iki yana sallayıp içli içli, “Bu da gelir, bu da geçer” türküsüne eşlik ediyor. Sanırsınız, ülkesinden koparılmış siyasî bir sürgün. Oysa düpedüz bir “kara para” aklayıcısının konforu bu. O kadar rahat ki, içine sığmayan neşesinin ateşi, yüzüne kondurmaya çalıştığı sahte hüznü bile anında eritiyor. (Video)

Hakkında kara para aklama davası açılan Sezgin Baran Korkmaz, 14 Nisan’da kaçtığı İsviçre’den bir video yayınladı. Her gün yenisine tanık olduğumuz “üleşim ekonomisi”nin, birilerini cehennem azabına mahkûm ederken, birilerine nasıl şatafatlı ve korunaklı yaşam sağlandığının bir örneğini daha görmüş olduk böylece. Masada eksik var ama. Tek kişi görünüyor. 10 yılı aşkın süredir muteber “iş insanı” sıfatıyla ortalıkta dolanıp milyonlarca doları dağıtırken koluna giren siyasetçiler, fotoğraf çektirenler, onunla iş tutanlar yok. Mızrak çuvala sığmayınca İsviçre’ye kapıyı açanlar, payını alıp götürmesi için mahkeme kararını değiştirenler de…

***

SBK Holding ve sahibi Korkmaz ile beraber 10 kişi hakkında hazırlanan iddianamede istenen cezaların en yükseği 4 yıldan 7 yıl 6’şar aya kadar hapis. Korkmaz suçlu bulunup yakalanırsa, pek bir şey yatmayacak yani. İsviçre’deki keyif boşuna değil. Olayın ayrıntılı geçmişini, Korkmaz’ın siyasî ilişkilerini merak edenlere, Milletvekili Ahmet Şık’ın yazısını bırakayım. Anlatılacak detaylar, yazıdaki gerçeklerle beraber anlamlı çünkü.

Peki ne kadar para, nasıl aklandı?

***

Mali Suçlar Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK), 28 Aralık 2020’de ön incelemeyi, 20 Ocak 2021’de ise 2021-ASİR/VM/1757/1 sayılı nihai raporu savcılığa teslim ediyor. Olay ortaya çıktıktan sonra 132 milyon dolara yakın bir paranın aklandığı iddia ediliyordu. MASAK raporunda ise çok daha fazlası görülüyor.

Paraların aklanması için farklı yollar kullanılmış. Yaygın yöntem, parayı hesaplar arasında bölüp, dolaştırmak. Bunu bir örnek üzerinden detaylarıyla inceleyeceğiz. Bütün şirketlerde benzer yöntem kullanıldığı için, diğerlerinde detaylara girmeyeceğiz.

Söz konusu şirket Konak Isı… 11 Mart 2009’da kurulmuş. Hisse dağılımı yüzde 5 Yusuf Araz, yüzde 95 Korkmaz. 2012’de yüzde 95 hisse, Kamil Feridun Özkahraman’a devrediliyor. 2015’te de yüzde 100’ü onun oluyor. Şirket kurulduğu günden beri herhangi bir ithalat ve ihracat yapmamış. Para trafiği şöyle işliyor:

ABD’deki Washakie Renewable Energy’den 9 Eylül 2013’te önce 4, sonra 5 milyon dolar geliyor. 31 Aralık 2013’te 13 milyon dolar daha transfer ediliyor. 22 Mart 2016’da ise Noil Energy’den 3 milyon 810 bin dolar yatıyor. Toplam transfer 25 milyon 810 bin dolar. Sonrası artık oradan oraya gezdirmek.

9 Eylül’de gelen paranın 4 milyon doları, iki gün sonra Özkahraman tarafından 1’er milyon dolar halinde çekiliyor. 5 gün sonra aynı bankaya bu sefer 2’şer milyon dolar........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play