We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Aslında orman yangını da sel de olmadı'

35 47 150
14.08.2021

Neredeyse her hafta; doğanın hepimize ders vermesiyle, yönetim zaaflarıyla, IBAN talepleriyle ve bunlara rağmen hiçbir koşulda açılmayan Meclis ile karşı karşıya kalıyoruz. Devletin vekillerinin tatilde olduğu, iktidarı ile muhalefetiyle bütün devlet aygıtının bilinçli ataletine canlı canlı tanıklık ediyoruz. Meclis’in toplanmamasının vebali elbette 120 imzayı toplamaktan aciz muhalefet partilerine ait olsa gerek. Bu konuda yoğun çaba harcayan Önder Algedik’in fikri takiplerinden öğreniyoruz ki muhalefet katıldığı oturumlarda zaten iktidarla kol kola hareket ediyormuş. Söz konusu durum elbette yıllardır iliklerimize kadar hissettiğimiz siyasal krizin ne derece kronikleştiğinin de göstergesi. Ülkenin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her gün daha da karmaşıklaşan sorunlar yumağı eşliğinde, sürdürülebilir olmaktan çıkmış bir yönetim krizi bu.

En basit şeffaf yönetim ilkeleri, vatandaşın bilgi alma hakkı, devletin menfaatleri bahane edilerek yok ediliyor. “Kaç tane yangın uçağımız var, Bozkurt’ta kaç kişi hayatını kaybetti, Van’dan kaç Afgan ülkeye giriş yaptı, Altındağ’da o gece neler oldu” gibi hayati sorulara; “okullar açılacak mı, memurlara yüzde kaç zam yapılacak, gerçek enflasyon ve işsizlik rakamları nedir, neden aynı vaka sayılarına sahip olduğumuz ülkelerin dörtte biri kadar ölüm sayısına sahibiz” gibi son derece önemli ama gündem yoğunluğunu göz önüne aldığımızda ikinci planda kalan onlarcası eklenebilir.

Neler olup bittiğini bilmiyoruz, işin kötü tarafı da kimin bildiğini, ya da bildiğini söyleyen makamların gerçekten neyi bilip bilmediğini de bilmiyoruz. Socrates’in “neyi bilmediğimi biliyorum” demesi gibi bilmediğimizi çok iyi biliyoruz. Resmi bilginin üst bir erk tarafından yönetildiği, İletişim Başkanlığı’nda 1500 kişinin ne iş yaptığını tahminlerimiz olsa da haliyle bilmiyoruz. Yazılı medyanın miadını doldurmasına rağmen, ana........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play