We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siyaset yaptırılmadan, anayasa yapmaya kalkışmak

83 55 21
10.02.2021

Yazar (kitap da, Evrensel’de köşe de yazar) Ayşen Şahin gözaltına alınmış. İfadesine avukat (ve köşeyazarı) Tuba Torun girmiş. Her ikisini de tanıyorum. Her ikisini de sayar ve severim. Benim gibi kenarda duran tuzukurular için bu olayın anlamı “çember daralıyor” mu demek? Filmlerdeki gibi camınızı kırıp, gecenin karanlığında uykunuzu bölerek yatak odanıza düşen o taşa sarılı buruşuk kağıtta “ayağını denk al, sıra yakında sende ve hepinizde” mi yazıyor? Bir zamanlar Erdoğan’ın dediği gibi “elimin tersiyle iterim o mesajı” mı demeli? Yahut Cartel gibi “konuş da söyle de susma da sen de / problemin çözümü bizde ve bende” mi? Yoksa Hrant Dink gibi “güvercin tedirginliği” duyarak mı yaşayacağız bundan böyle? Kendi, tamam ve özgür olmalarına, istediği gibi mutluluğun peşinden gitmesine izin verilmeyen yurttaşlar olarak.

Hem, şu “kenarda duran” yoksa “marjinal” mi demek? Ülkü Doğanay’ın burada yazdığı gibi asıl “marjinal” olan çoğunluk mu? Öyleyse, bu sürekli daralan cendereden nasıl çıkılır? Tünelin sonunda ışık var mı, göründü mü? Bana sorarsanız, bu gidişe göre, her şey öyle kolay kolay güzel olmayacak. Güzel olmayı, kötüye giden eğrinin iyiye doğru hafifçe dönmesi olarak gayet alçakgönüllü ölçülerde tanımlasak dahi, her şeyin güzel olmasının başlaması için dahi epey uzun bir süre geçecek. Olacağı da kendiliğinden güvence altında değil. O süreyi kısaltmaya katkı sunup, sunamayacağımız da belirsiz. Bugün Boğaziçi’nde direnen öğrenciler benim gibi yarım yüzyılı geçtiklerinde belki. O zaman da önlerinde kaldırmak için boşu boşuna zaman yitirecekleri muhteşem bir enkaz duruyor olacak.

Buna karşılık, seçtiği profil fotolarına bakarsanız ana akımın muhalefetin başkanlık yarışı umudu İBB Başkanı İmamoğlu’nun her daim güleç bir çehresi var. Sosyal medyada laikliği korumaktan da söz ediyor, HızRay’ın ihalesinin yapılacağını da müjdeliyor, Boğaziçi’li öğrencileri Saraçhane’de kabul ettiğinden de. Öğrencileri kampüslerinden çıkmamaya da çağırıyor. Tersten okunursa sokağı hepimize kapatıyor, öğrencilerle aramıza bir telörgü çekiyor. “Sokak” deyince dilimizde olumsuz çağrışım yapar, “sokaklara düşmek”, “sokak çocuğu” vb. Oysa siyasal bakımdan sokak, “agora” da demek herhalde. Agora demekse demokrasi (meydanı) demek. Demos “yurttaş”, kratos “iktidar” (kısaca). Yurttaşlık, ancak demokrasi varsa mümkün. “Az demokrasi vereyim, çoğunluk çok yurttaş olsun” -yaman çelişki doğrusu.

Seçim sandığından önce, anayasa referandumu sandığı gelecekse önümüze, ki öyle görünüyor, İmamoğlu’nun sahne almasından önce sahne yeniden düzenlenecek demektir. Dolayısıyla top yeniden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ayağına geri geliyor. O da Murat Yetkin’in bu konudaki ısrarlı sorularına (nihayet) “ben dillendirilen anayasa değişikliği taleplerinin demokrasiyi güçlendirmek yerine otoriterliği güçlendirme yönünde olacağından endişe ediyorum” diye yanıt veriyor. Çözümleme yapmaya kalkışırsak, önce Kılıçdaroğlu “gündemimde ve halkın gündeminde bu yok ama haydi YetkinReport gibi bir mecranın okuyucularında vardır bu tür bir kuşku, usulen yanıt vermiş olayım” diyor. Sonra, “dillendirilen”, “güçlendirme yönünde”, “endişe ediyorum” gibi muğlak ifadeleri özenle seçerek yoğurdu üfleyerek yiyor.

Kendimi “tuzukuru” sanmamın nedenleri nelerdir? Ailemin kökenleri, yirmi yıllık hariciye memuriyetim, görece maddi rahatlığım vb. unsurları sayabilirim. Ancak bir de “solcu” olmayışım var. Düşünelim: 2021 yılında, Soğuk Savaş’ın bitmesinin üzerinden otuz küsur yıl geçmişken, MİT ve Emniyet’te “sol örgütler” dosyaları, bunlarla devletten maaş alarak uğraşan daireler var mıdır? Varsa, o çuvalın içine TBMM’de temsil edilen üçüncü partiden tutun, yasalara göre kurulu derneklere, medya mecralarına dek neler ve kimler tıkılıdır? “Sarı kulakçık” usulü vardı eski hariciye sicilinde, bir anlamda “koridor sicilinin” bürokratçası. Duble pantolon paçasındaki kıvırma payı gibi. Hakkınızdaki........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play