We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sisu

99 21 11
17.01.2021

Tarih öncesi dönemde “hariciyeye intisap ettiğim” yıllarda bir amirim vardı. En üst düzey devlet yöneticilerinin ağzından önemli konuşmaların metinlerini kaleme almaya başlamaya hazırlanırken “bana bir-iki güzel cümle getirin” talimatını verirdi. Koridorda “kaleminin kuvvetli” olduğu fısıldanan sözkonusu amirim sonra “kollarını sıvar” gerçekten de akıcı bir İngilizceyle metinlerin ana taslaklarını birkaç günde “kapısını kapatıp” yazardı. Şampiyon olacak takımı yıldız oyuncunun çevresinde örer gibi hani. Bir ağabeyimiz de “büyük dimağ” derdi onun için.

Öyleyse, dünkü Gazete Duvar’dan iki cümle: “Türkiye tarihi güçlü olmayı azami kuvvet kullanımı şeklinde düşünen bir devlet aklının hâkimiyeti altında şekillenmiştir.” (Ahmet Murat Aytaç) “Aksiyonu olmayan hayal gücü, halüsinasyondur.” (Ara Gözbek) Bir anayasal sorun olarak egemen gücün sınırlandırılması, devletin sürekliliğinin sağlanması, haklar ve özgürlüğün tam güvence altına alınması birinci işimiz olmalı. Bu yöne kabataslak bir giriş denemesine yarım aklım erdiğince geçen yazımda başlamaya çalışmıştım.

Orada eksik kalan madde, şu odanın ortasındaki fil, “af” idi. Aslında af değil, zira affedilecek bir durum yok ortada. Demek istediğim ilk seçimde başkan değiştiğinde hemen aynı gün, bilemedin ertesi gün Demirtaş, Kavala ve onlar gibilerin rehineliklerinin sona ermesini sağlayacak bürokratik işlem. Hukuksal düzenleme demiyorum zira iş oraya giderse yıllar alır. Nasıl olur bilemiyorum doğrusu, ama olmazsa olmaz, onu biliyorum. Haydi gelin şimdi el ele tutuşalım, kısa bir dünya turuna çıkalım.

Uganda’nın tek adamı Museveni 1986 yılından beri ülkenin başında. 76 yaşında yeniden bu haftasonu seçime girdi. Rakibi Bobi (evet, “Bobby” değil) Wine ise 1986’da henüz dört yaşında olan bir reggae şarkıcısı. Museveni seçimden önce sosyal medya kullanımına (Trump’vari) kısıtlama getirilince pratik düşünmüş; hem internetin fişini çektirivermiş, hem uluslararası gözetim yapılmasına izin vermemiş.

Güney Kore’de eski cumhurbaşkanı (2013-17) Park Geun-hye’nin hapis cezası yirmi yıl olarak yeniden onandı. Babası da 1963-79 yılları arasında beş kez üst üste cumhurbaşkanı seçilmişti. Güney Kore’nin toplumsal ve ekonomik kalkınmışlık yönlerinden........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play