We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Obez cumhuriyet ve kalp ameliyatı

57 19 18
06.01.2021

Ülkemizin ender gözbebeği yüksek eğitim kurumlarından Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum atanınca ağızların tadı kaçtı doğrusu. Merhum peder de ‘50 RC mezunu olup, o binalarda (hazırlık 3) lise yıllarını geçirdiğine göre kişisel kuyruk acım da var denebilir hani. Hoş, pedere kalsa, okulunun kamulaştırılıp üniversiteye dönüştürülmesi de yanlıştı ama “ölenin ardından konuşulmaz” derler.

Oysa beş yıl olmuş Barış İçin Akademisyenler bildirisi yayımlanalı. Kavala’sından, Demirtaş’ına, HDP’li milletvekillerinden üyelerine cemi cümlesi içeri tıkılalı bilmem ne kadar sene, iki istisna dışında kim var kim yok HDP’nin kazandığı tüm il ve ilçe belediyelerine kayyım atanalı işte yine olmuş şu kadar sene. Yağmanın dibi yok, kaşıkla tencerenin dibi kazınıyor, orası ayrı. Olay TV’nin çanına bir ay geçmeden ot tıkandı, sair medyanın hali de, erişim engelleri de ortada.

Bitmedi, gün geçmiyor ki yöneticiler tarafından yukarıdan aşağı azar işitmeyelim, aşağılanmayalım. Ayasofya, Kariye camiye “döndürüldü”, kılıçla minbere çıkanlar görüldü. Tahir Elçi, Hrant Dink davalarının seyri ortada. IMC TV, Hayatın Sesi vardı, sahi ne olduydu onlara? Milletin vekili mecliste bir soru soruyor, bağırıyor iletişim şeysi “HDP’li şahıs beni PKK’ye hedef gösterdi” diye. Ve alsın mikrofonu, dilerseniz, o mutasavver mi, muhayyel mi “Demokrasi İttifakı’nın” güzide sözcülerinden Ağıralioğlu.

Yani uzatılabilir doğallıkla bu liste: Yüzümüze ağız dolusu tükürüldükçe, “ya rabbi buna da şükür” diyerek hamdediyoruz. Halimiz budur, gördük mü? Şimdi, obez biri gibi düşünelim kendimizi. Kalbimiz sıkıştığı için kardiyoloğa gidelim. Sözkonusu cumhuriyetse, kalp doktoru anayasa hukukçusu olur herhalde. Ben olsam Murat Sevinç’e görünürüm misal. O da dinler obez cumhuriyetin kalbini, EKG vs. der ki “dört arter de tıkalı.” Gövde cumhuriyetse, organizma devlet mi olsun? Olsa da, olmasa da bu yazı için öyle varsayalım, maksat derdimizi anlatmak.

Ben de diz kıkırdağındaki bir mikroskobik nokta olayım şu düz yurttaş halimle. Eziliyorum zaten, adam kantara çıkınca 150 okka çekiyor maşallah. Yapılması gereken iş belli, Sevinç Hoca düşünceli, açık kalp ameliyatı gerekiyor zira, kaçarı yok. Adam atletik olsa, belki bir şansı olacak da, o devasa cüsseyle masada kalması da güçlü olasılık. Bir de naralanıyor arada “bu gövde üzerinde ameliyata katiyen müsaade etmem!” diye. Hastanın iyileşmesi için hem önce hasta olduğunu kabul etmesi, hem modern tıbba güvenmesi ön koşul. İkisi de yok, ne........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play