We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Demokratik muhalefet için bir sened-i ittifak önerisi

88 32 19
13.01.2021

“Rüşvetin belgesi mi olur ulan pezevenk?!” Veciz ve nice tarih kitaplarının toplamına bedel bu soruda olduğu gibi “muhalefetin anti-demokratik olanı da mı var hıyarağası?” mı dediniz? Hep diyorum, ne varsa okurdan gelen “eyvallah” dedik, haklısınız. Ama “e sen de haklısın…” derseniz, yani gönlümü alırsınız. Yine üzerime vazife olmayan, kalfa kafamın basmadığı ince mühendislik işlerine kalkışacağım zira.

Oysa büyük Necatigil’in “Sevgilerde” şiirindeki gibi “gizli bahçenizde açan çiçekler vardı, vermeye az buldunuz yahut vaktiniz olmadı.” Rahmetli sağ olaydı sonunu da “öyle mi alay komutanı?” diye bağlardı belki. Hani hava da yağmurlu neredeyse kendimi alamayacağım iç sıkıntısıyla “ay o günler, o günler, şimdi yabancı gibiler…” diye devam edeceğim, durdurun beni. Halbuki konu mu yok?

Olmaz mı, çok. Dışişleri, Yunanistan’la 61. tur (evet, öyle bir “terra incognita” keşif yolculuğu ki, Kaptan Körk’ün yıldız seyir defteri mübarek, yazıyla: Altmışbirinci) Türkiye-Yunanistan istikşafi görüşmelerinin 25 Ocak günü İstanbul’da yapılacağını açıkladı. Mesela ben dış haberler müdürü olsam, “yemekte rakı ikram edildi mi, onu getir bana şekerim” derdim muhabir arkadaşıma, manşet bu. Yoksa hangi kaldırılmamış taşı kaldıracaksın, altmışbirinci görüşmede? Ama konuşmuş olmak için konuşmak da iyidir çatışmaktan, hele “Mavi Vatan” çekilmişken Antalya Körfezi sularına.

Olimpiyen kibir dağlarının nadide tanrılarından İbrahim Kalın, “Bizim (Biden) geçiş ekibiyle şu ana kadar yaptığımız temaslar gayet olumlu. Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirmek istediklerini, yeni bir sayfa açmak istediklerini ifade ediyorlar. Gelen ekibin de (…) daha kurumsal, daha ilkesel birtakım ilişkilerin kurulabileceği bir ekip olduğu görülüyor” dedi. ABD’de başkanlık değişiminde resmen işbaşı yapmadan “ekip” yabancılarla konuşmaz. Nereden mi biliyorum? Hasbelkader, tam Obama işbaşı yaparken tayin olup, göreve başlamıştım Vaşington’da, oradan. Ya başkanlık rejimi Ankara’sındaki “kurumsal” ilişkiler kısmı? Acaba Kalın’ın görüştüğü, kendi de vekili Rayburn da görevi bırakmış Jeffrey ekibinden “junior” bir yetkili olmasın? “Her düşündüğünüze inanmayın” der Amerikalılar.

Örnekse........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play