We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bankocudan seçim kuponu

149 29 1
15.09.2021

AKP, seçim barajını yüzde 7’ye indirdi, MHP’yi suyun üzerinde tuttu. Dar bölge, daraltılmış bölge şimdilik askıda, çünkü “aman Allah saklasın” Güneydoğu’da HDP’ye yarayabilir. Üstelik seçim kanunu değişirse, bir yıl seçim yapılamıyor. Öte yandan, Erdoğan üçüncü kez seçime girmeye kalkarsa, anayasaya takılacak. Dolayısıyla erken seçimin kararını kendi aldırmak zorunda. Ne kadar erken? Uygun görüldüğü kadar: Yani, seçim tarihine (atıyorum) bir hafta kala da olabilir, bir yıl kala da.

Erken seçim kararı için AKP MHP çoğunluğu yetiyor mu? Yetmiyor. Öyleyse, CHP İYİP muhalefeti bu hamleye karşı çıkıp, Erdoğan’ı “seçim dışı” bırakmayı mı dener? Muhtemelen “Erdoğan’ı sandığa gömmek” seçeneğini yeğler, tutarlılık adına, hülleli de olsa erken seçime onay verir. Vermezse ne olur? Erdoğan, YSK’dan, AYM’den dilediği yorumu çıkartır.

Seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi, CHP’yi İYİP ile seçim ittifakı yapmak ve ortak aday belirlemek zorunluluğundan “kurtarıyor” mu? AKP’ye yüz çeviren seçmen, ya sandığa gitmeyecek ya İYİP’ye dönüyor. CHP’nin İYİP’i yanında tutması, belki bir “mıknatıs” gibi CHP’nin İYİP’i merkeze yakın tutmasını da sağlıyor. Böylece İYİP kenara savrulmuyor. Demek ki CHP-İYİP birlikteliği sürecek.

Bu durumda CHP ve İYİP yine ortak aday belirler mi, belirlerse o aday kim olur? “Mansur” veya “Ekrem” seçenekleri, ya Ankara’nın ya İstanbul’un, belediye meclisi dengeleri bakımından, en az bir yıllığına AKP’ye “armağan edilmesi” demek. Ankara ile İstanbul’un siyasal önem ve “yağlı kuyruk” yönleriyle ağırlıkları farklı. İstanbul halkı, “biz seni İBB Başkanı olasın diye seçmiştik’ diyerek, gönül de koyabilir. Ankara belki ama İstanbul’un bir yıl sonra “geri alınmasının” güvencesi de yok.

Buna katılmayan, “bugünün işi hiç değil” diyen çok ama bana göre zaten “Ekrem” veya “Mansur”un aday olması ve olası seçim zaferleri, bir tür anayasal yahut yönetsel boşluk ortaya çıkarır. “İcraat yapmamak” kaydıyla, yalnızca “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e (GPS) geri dönmek” için seçilmiş izlenimi verir. Bu hatlarda kampanya yürütmek zor. “Karar-iddia-hamle” öne sürülerek, “özgül ağırlıkla” değil, “atama” yoluyla belirlenen adaylık izlenimi sakıncası da var. CHP ve İYİP genel başkanlarıyla zoraki oluşturulacak “alt-üst” veya “emir-komuta zinciri” sıkıntısı da.

Ayrıca, hesaplar iki turlu başkanlık seçiminde, seçimi ikinci tura taşımak üzere. Ancak milletvekili seçimleri ilk turda bitecek. Böylece, TBMM’nin yeni yapısı ikinci tur başkanlık seçiminde kullanılacak oy tercihlerine de ama bilinçaltı ama rasyonel olarak etki edecek. Diğer taraftan, başkanın CHP-İYİP........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play