We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Korona pandemi, 18 takımın tandemi: Lig başlıyor

10 12 10
23.05.2020
Futbolcuların maaşlarını kulüpleri ödüyor. Peki spor kulüpleri bu kadar mali olarak enkaz durumda olmalarına rağmen çarkı nasıl döndürüyorlar? Sponsor ve yayın gelirleriyle. Lig oynanmayınca nereden kesildi gelirler? Yayıncı kuruluş, ne kadar köfte o kadar ekmek tarzında “maç yoksa para da yok” dedi ve ödemeleri durdurdu. Sponsorlar ise zaten şirketler, firmalar. Bu tür krizlerde bu şirketler ilk etapta nereden kısıtlamaya geçecek?

“Covid-19” adlı korona virüsü pandemisi dünyayı her alanda eşit etkilemedi. En azından kulvarlara göre değerlendirme biçimleri farklılık gösterdi. Bunu en net gördüğümüz alan ise futboldur. Duruma göre açıklamalar, konjonktüre göre tutumlar değişti. Açık açık, alenen.

Çarşamba günü Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği Vakfı bir toplantı gerçekleştirdi. TFF Başkanı Nihat Özdemir ve Kulüpler Birliği Vakfı ve aynı zamanda Göztepespor başkanı olan Mehmet Sepil bir takım açıklamalar yaptı.

Bir çok başlık var, konuşulması gereken. Benim dikkatimi çeken bir kaç konu oldu elbette. Önce hâlâ fikri muammada olan futbolseverlere söyleyelim; bu lig oynatılacak. Artık bu çok net. Açıklamalara göre ligdeki 18 takım bu konuda birleşmiş ve ligin 12 Haziran’da başlaması konusunda herkes hem fikir.

Ligler oynatılsın, tamam, sonuçta kararı biz vermiyoruz. Orada bir federasyon var, bağlı oldukları bir Spor Bakanlığı ve dolayısıyla istişare ettikleri bir Sağlık Bakanlığı ve hükümetin üst düzey aktörleri var. Sürece göre hareket etmesi konusunda TFF Başkanı Nihat Özdemir’i bir konuda kutluyorum. Çok radikal kararlar alıp devamında pişman olup ortalığın allak bullak olmasına müsaade etmedi. Baktı, bekledi, izledi ve sürecin gidişatına göre manevra yaptı. Burada eleştirmemiz gereken nokta esasında spor kulüpleri ve dolayısıyla yöneticileri, hatta teknik adamlar ve futbolcular da.

Önce herkes duyarlıydı halbuki. Galatasaray-Beşiktaş derbisinde Galatasaray Kulübü yöneticileri 24 saat içinde iki kez tutum değiştirdi. Kaleci Fernando Muslera çıkıp, “Bizi öldürmek mi istiyorsunuz” tarzında açıklamalar yapıyordu. Galatasaray yönetimi önce maçın seyircili ve her şey normal gibi oynanması gerektiğini savunurken 24 saat sonra maçın seyircisiz oynanacağı açıklanınca bu kez maçın oynanmaması gerektiğini savundu. O zamanlar vaka sayısı 18’di ve vefat eden yoktu. Şu anda böyle bir sürecin yaşanmış........

© Gazete Duvar