We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rus basınında geçen hafta: Türkiye 'İdlib hesabını' vermek zorunda

123 24 142
18.01.2019
Türkiye yanlısı grupları her geçen gün sıkıştıran El Kaide, İdlib’i kontrol altına alıyor. Bu arada bölgeden sorumlu olan Ankara, Rusya ile varılan anlaşma uyarınca İdlib’deki radikalleri temizlemezse bunu Suriye ordusu yapacak.

Regnum ajansı yazarı Ruslan Hubiyev, Rusya ve Türkiye’nin “ABD’e karşı ortaklığı sürdürüp sürdüremeyeceğini” araştırdı.

Hubiyev’in deyişiyle “Rusya’nın Suriye’deki konumunu güçlendirdikten sonra iki ülkemiz ilişkileri iyileştirdi”. “Moskova ve Şam’ın elde ettiği askeri ve siyasi başarı yüzünden” Suriye’den askerlerini çeken ABD, Moskova’nın Ankara ile arasını bozmak için elinden geleni yapıyor. Zaten Suriye’de siyasi süreç için çalışan Rusya er ya da geç TSK’nin Suriye’den çekilmesini talep edecek.

Bu arada “iki sandalyede aynı zamanda oturmak isteyen” Türkiye’nin, ABD’yi ancak “Rusya karşıtı bir piyon” olarak ilgilendirdiğini çok iyi anladığını öne süren yazar, Ankara’nın, her şeyden önce, konuk ettiği milyonlarca mülteci için kendi ülkelerinde silahsız ve güvenli alanlar kurmak peşinde olduğunu, sınırlarında Amerika’nın desteklediği Kürtlerin devletleşmesini önlemek istediğini tahmin etti. Kendisine göre bu amaçlara ABD’nin değil, Rusya’nın yardımıyla ulaşılabiliyor.

Aynı sitede yayımlanan yazısında Stanislav Tarasov, Rusya – Türkiye – İran ittifakının stratejik nitelik kazanıp kazanmayacağına cevap aradı.

ABD dış işleri bakanı Michael Pompeo’nun “Amerika’nın müttefiği Kürt isyancıların güvenliği konusunda Türkiye ile anlaşabileceğiz” şeklinde yaptığı açıklamaya dikkat çeken Tarasov, “Erdoğan’ın John Bolton’l.a görüşmekten vazgeçmesiyle başlayan yeni krizin sona erdiğini zannettik, dedi. Ne var ki iki ülke arasındaki ilişkiler hiç sorunsuz olmamış” diye yazdı

Suriye Kürtlerinin Şam ile başladıkları diyalog, Washington ve Ankara’yı rahatsız eden bir unsur. Eğer Suriye hükümeti Kürtlere özerklik tanırsa Suriye’nin kuzey-doğusu Amerika’nın kontrolünden çıkar, Türkiye ise “federalizasyon sürecine” girmiş olabilir.

Tarasov’un dediği gibi, azınlıkları haklarından mahrum eden........

© Gazete Duvar