We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rus basınında geçen hafta (5-11 Ocak): Menbiç’in teslimi Trump’ın planına göre miydi?

100 16 61
12.01.2019
Voyennoye obozreniye sitesinde yazısı çıkan Viktor Kuzovkov "Menbiç’e Suriye ordusunun girişi, Kürtlerin Şam ile “tampon” için anlaştıklarını gösteriyor. Öte yandan operasyonun çok kolay gerçekleşmesi, Menbiç’in tesliminin Trump’ın planına göre yapıldığını ispatlayabilir" yorumunda bulundu.

Regnum ajansı yazarlarından Sergey Şakaryantz 2019’da Suriye savaşının yeniden şekilleneceğini öne sürdü. Kendisine göre 27 Aralık günü Rus ve Suriyeli askerler ile Şii milisin Menbiç bölgesindeki Arima kasabasına girmesi olası TSK ve müttefiki milislerin operasyonunu önledi.

Menbiç’teki Kürt militanlarının bir kısmı hâlâ Amerika’ya güvenerek Fırat’ın doğusuna çekilirken büyük kısmı Suriye ordusuna katılıp mevkilerinde kaldı. Menbiç ile başlayan bu süreç ülkenin başka şehirlerine de yayılacak. Yazarın deyişiyle demek ki ABD’den “IŞİD’i tamamen silmek için” askeri destek isteyen Ankara, aslında Suriye, Rusya ve İran’a karşı savaşmaya hazırlık içindedir.

Yakında “ABD ve dolayısıyla Türkiye’nin de” Suriye’de sıkışacağını tahmin eden Şakaryantz, birçok “YPG alan komutanının” Ruslarla görüşmeye başladığını yazdı. Hatta YPG en üst komutanlarından Sipan Hemo, Ruslarla görüştükten sonra Kürtlerin Suriye-Türkiye sınırı üzerinde kontrolden vazgeçmeye ve yeni Suriye anayasasını sonraki döneme ertelemeye olumlu baktıklarını Şam’a bildirdi.

Yazıyı bitirirken Şakaryantz, Kürtler 2016’da siyasi uzlaşmaya yönelik Suriye, Rusya ve İran’ın teklifini kabul etseydiler “Afrin ile El Bab Türkiye’nin işgaline maruz kalmazdı” dedi.

Voyennoye obozreniye sitesinde yazısı çıkan Viktor Kuzovkov, Suriye’den asker çektiren Trump’ın, Rusya’nın Türkiye ile arasını açmaya çalıştığını iddia etti.

Yazarın deyişiyle Boğazların üzerinde kontrolü, “oldukça güçlü” ordusu, Ortadoğu ve Kafkasya’ya yakınlığı itibarıyla Amerika’nın “gerçekten stratejik müttefiki” konumundaki Türkiye, ABD’nin Avrasya’daki en önemli “kilit noktalarından” biridir. Türkiye’nin son yıllarda Rusya’ya yaklaşması Amerika’yı ciddi bir şekilde........

© Gazete Duvar