We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yargı, eşitler arasında sonuncu

67 65 35
04.09.2021

Adli yıl açılış fotoğrafını gördünüz mü? Görmez olaydım dediniz mi? Ben dedim. Adli yıl? Devletin adalet işleriyle ilgili takvimin işleyeceği yıl. Açılışta ne gördüysek o gelecek başımıza. Garantili faldır adli yıl açılışlarındaki fotoğraflar.

Bir ara soru: Adaleti nereden tanırız? Cevap basit: Hiçbir yerden. Adaleti hiçbir yerden tanıyamayız. Onu hep ararız. Ama biz faniler adaletsizliği tanırız, tıpkı eşitsizlik gibi, bedenimizde, ruhumuzda, varlığımızda şiddet olarak deneyimleriz. Yara olarak. Acı olarak. Bu deneyimden ötürü adaletsizliğe, eşitsizliğe itiraz ederiz, adalet ve eşitlik, bu itirazın hedefi olarak şekillenir.

Adaletsizlik fotoğraflarına bakalım önce, sonra adaletin fotoğrafına bakacağız:

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ isimlerini bildiniz mi? Mapus damındalar. HDP’nin eş genel başkanları idiler. Partilerine barajı geçirmek gibi bir suç işlediler, hani şimdi yüzde 7’ye ineceği için MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çok sevindiği seçim barajı yüzde 10 iken yüzde 13’ün üstünde oy aldılar partileri ile. “Seni başkan yaptırmayacağız” dediler ya hani, onlar işte.

Peki Aysel Tuğluk’u bildiniz mi? Mapus damında o da. HDP kurulmadan önce siyasetteydi, eş genel başkanlık yaptı. Halkı adına siyaset yapmak gibi bir suç işledi yani. Ceza olarak mapus damına atılması yetmedi, annesi Hatun Tuğluk rahmetli olduğunda bir metre toprak çok görüldü, defnedildiği yerden alınıp Dersim’e götürüldü. Hani ormanları yakılan Dersim. Tamam tamam, Tunceli. Hasta şimdi Aysel Tuğluk. Tedaviye, bakıma ihtiyacı var.

Osman Kavala’yı bildiniz mi? Yok o ne siyasi parti lideriydi ne baraj geçti ne kimseyi başkan yaptırmama iddiasında bulundu. Mapus damında o da. Sebebini kimse bilmiyor. Bilinen tek şey var: Lehine bir karar veren yargıç, savcı filan çıkarsa ortaya, görevden alınıyor.

Mehmet Emin Özkan’ı bildiniz mi? 83 yaşında. 26 yıldır mapus damında. Ağır hasta. Ağır hasta haliyle fotoğrafları çıkıp duruyor. İspat edilmiş bir suçu yok. Ya İlhan........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play