We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şahitlik yasağı, içki yasağı, anti-medeniyet pamuğu

85 155 52
01.05.2021

Bir pandemi değil iki pandemi var. Biri viral, biri yönetsel. Biri bedenimizle ilgili biri onun tepesine dikilmiş devletle. İkisinin de ne yapacağı, nereye varacağı belirsiz, nerede duracağı belirsiz. Belli olan tek şey var ikisinin de birbirini çok sevdiği, birbirine çok benzediği: İkisi de insanı hapsolmaya zorluyor, sadece evlere değil, çaresizliğe.

Hukuk tanımama, kendi ilan ettiği hukuka bile uymama ve yönetimi bu hukuksuzluk üstüne bina etme pandemisi, hukuka dair elde avuçta akılda ne kalmışsa onu da durmadan tersine çevirme yoluyla imha etme pandemisine (yani anti-hukuka) bu hafta viral pandemi önlemlerini kötüye kullanmanın yeni yolları eklendi. “Tam kapanma” denildi, işçiler hariç, burası artık kesinden de kesin: Viral pandemi, eşitsizlikleri, adaletsizlikleri derinleştirmek için fırsat yönetime göre.

Fakat bu yeter mi hiç, aynı fırsattan birkaç post çıkarmamak böyle bir dünya devletine yakışmayacağı için, pandemi tedbiri diye içki satışı yasaklanması geldi. Elbette adını başka koyarak, Fransa’da var, İngiltere’de var aynı tedbir açık yalanı eşliğinde. İhtiyacı olduğu için yalana başvurmuyor yönetim, bir gerekçeye ihtiyacı yok ki herhangi bir ihlali ilan ederken bunun için olsun, yalana gücünün sınırsızlığını göstermek için başvuruyor, istediğimi yaparım istediğimi söylerim, diyor özetle. Yani kandırmıyor, güç gösteriyor. Tabii, “kültür savaşı” oyununu oynadığını biliyor, “inançsızların alkolünü kıstık, bak nasıl bağırıyorlar” demek bütün mesele. Yine biliyor ki muhalefet, “ama bu otoriterleşme” filan demekten öte bir iş yapacak değil, Amerika başkanına suç duyurusu filandan fırsat bulursa o da. Oysa otoriterleşme durağını çoktan geçtik, yeni devlet kuruldu, onun yurttaşı sayılacaklarla kölesi ve düşmanı sayılacaklar arasındaki sınır çizgileri çiziliyor günbegün.

Sınırlardan biri dün genelge olarak kendisini gösterdi: Emniyet Genel Müdürlüğü, müdür imzasıyla, polisin olası hukuk dışı fiillerine şahitlik yapmayı, onları kayda geçirmeyi........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play