We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mafyanın konuştuğu gün

77 198 103
05.06.2021

Yok, Sedat Peker’in video ve paylaşımlarını kast etmiyorum başlıkla, yalnızca onları kast etmiyorum. Tuhaf bir gündü dün, üç ayrı ağızdan, üç ayrı ekolden, üç ayrı galip, kibirle, gururla, bilinçle konuştu. “İnsanlığa karşı suç” babından konuştu hem de pervasızca, önünü ardını düşünmeden, hakimane. Niye düşünsünler? Onlar galip gelenler, elinde güç olanlar, bizzat kendi fani elceğizlerinde olmasa bile kendi lehlerine daima iş başında olan bir güç.

İlki, sosyal demokrasinin şampiyonu, CHP’yi filan beğenmediği için kendisine parti kuran Muharrem İnce. Tatlı tatlı anlatıyor, “anadilde eğitim” hakkındaki görüşlerini. Pedagoglara soracakmış. Çok biliyor gibi anlatıyor, büyük bir fikir keşfetmiş gibi. Halbuki taklit, terk ettiği partinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu vaktiyle söylemişti benzerini, pedagoglara psikologlara soracağız filan. Bu akıl, kuşun uçmasını da aerodinamikçilere sorar, beğenmezse uçamaz o kuş. Hiç onlara sormadan uçulur mu? Kuş kadar aklı olan yapmaz, sorar beyefendilere.

Sorunu bilimsel kılıfa bürümek, ayrımcı-ırkçı muktedir aklının numaralarından biri, Kürtçe pedagojiye uymaz çünkü Kürtler geri, sömürgeciliklerini kendi ileri, üstün medeniyetlerini yayma palavrasıyla haklılaştıran Batılı emperyalistlerden apartma akıl. Üstelik bu sadece “sosyal demokrat” cin fikirlik değil, dinci muhafazakarlık da kendi ırkçı-ayrımcı tutumunu böyle tuhaf laflarla güzellemeyi sever. Mesela Bülent Arınç, şimdiki özgül ağırlığı berhava edilmiş Bülent Arınç değilken, iktidar heyetlerinin güçlü kişisiyken aynı soruya, “Bakalım Kürtçe medeniyet dili mi” sözde sorusuyla aynı şeyi demeye getirmişti. Kürtçe eğitime uymaz çünkü geri,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play