We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cinayet cephesi ve demokrasi cephesinin 'seçim'i

61 115 0
17.06.2021

Bir siyasi suikast görevlisi katil nasıl aklanır? İzmir’de HDP’ye yönletilen ve Deniz Poyraz adlı çalışanın katledildiği kanlı saldırı ile birlikte hep beraber görüyoruz.

Valilik açıklamasında, “istifaen ayrılmış bir sağlık çalışanı” olduğunu öğreniyoruz. Adını söylemiyor ama valilik, ne katilin ne maktulün. “Soruşturmaya halel gelmemesi için adını söylemiyorlar” diye safdilce düşünecek olsak, müstafi bir sağlık çalışanı olduğunu niye öğreniyoruz? Organize bir saldırı işi değil de ruhsal sıkıntıları olan biri gibi düşünelim diye mi? Tek başına valilik açıklaması bunu söylemeye yetmese de başka olgular var. İktidarcı medyalar saldırıyı, “çatışma” diye verdi ilk. Çatışma tabii, bedene karşı kurşun. Bir yerde “HDP” varsa, oraya ateş edilmişse, orada biri ölmüşse, muhakkak “çatışma” olmuştur! Medyanın bu kelime tercihi, saldırganın tercihiyle aynı aslında: Yasal bir partiyi (HDP) illegal silahlı bir örgüt olarak (PKK) görme. Valilik açıklamasındaki “müstafi sağlık çalışanı” lafıyla uyumlu bir tercih. Sağlık çalışanları zaten sıkıntıda olan kişiler, pandemiden ötürü dertleri bin iken on bin oldu, “istifa etmiş” ise demek ki dayanamamış, ruhsal durumu iyi değil. yoksa ne işi var o ibarenin açıklamada?

Katili aklama çabalarının görünür olduğu üçüncü şey, katilin adını gizleyen valilik açıklamasının hemen ardından, “ilk ifadesi”nin basına sızdırılmasıyla geldi.........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play